Giovanni BARBAGLI : 1. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Democrazia cristiana (Italien)

Medlemmer 

  • 20-07-1979 / 23-07-1984 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 21-01-1981 / 23-07-1984 : Budgetudvalget
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Delegationen for Forbindelserne med Latinamerika