Ursula BRAUN-MOSER : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 15-01-1990 / 18-07-1994 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 15-01-1990 / 18-07-1994 : Christlich Demokratische Union Deutschlands (Tyskland)

Medlemmer 

  • 15-01-1990 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Polen
  • 19-01-1990 / 14-01-1992 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 22-02-1991 / 13-03-1991 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 15-01-1992 / 17-09-1992 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den paritetiske Forsamling for Konventionen mellem stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det europæiske økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 18-09-1992 / 16-09-1993 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det Europæiske Økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)
  • 17-09-1993 / 18-07-1994 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Det Europæiske Økonomiske Fællesskab (AVS-EØF)