Mathilde M. van den BRINK : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 16-11-1989 / 20-04-1993 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 16-11-1989 / 18-07-1994 : Partij van de Arbeid (Nederlandene)

Næstformand 

  • 24-11-1989 / 14-01-1992 : Det Politiske Udvalg

Medlemmer 

  • 16-11-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Nationer
  • 24-11-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Kvinders Rettigheder
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene og Den Arabiske Maghreb-Union
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Kvinders Rettigheder
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene og Den Arabiske Maghreb-Union
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene og Den Arabiske Maghreb-Union

Stedfortræder 

  • 23-11-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Retlige Anliggender og Borgernes Rettigheder
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Tyrkiet
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Udenrigs- og Sikkerhedsanliggender
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Tyrkiet
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Tyrkiet