Virginio BETTINI : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 26-10-1989 / 18-07-1994 : Gruppen De Grønne i Europa-Parlamentet - Medlem

Nationale partier 

  • 26-10-1989 / 18-07-1994 : Verdi Arcobaleno (Italien)

Næstformand 

  • 27-10-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 12-02-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik

Medlemmer 

  • 27-10-1989 / 14-01-1992 : Energi-, Forskinings- og Teknologiudvalget
  • 15-01-1992 / 12-02-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Energi-, Forsknings- og Teknologiudvalget
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Regionalpolitik, Fysisk Planlægning og Forbindelserne med Regionale og Lokale Myndigheder

Stedfortræder 

  • 26-10-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika