José Antonio ESCUDERO : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Partido Popular (Spanien)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 20-09-1995 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Estland, Letland og Lituaen
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Estland, Letland og Litauen
  • 21-09-1995 / 15-01-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)

Stedfortræder 

  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene og Golfstaterne
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene og Golfstaterne
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene og Golfstaterne