Klaus RISKÆR PEDERSEN : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 05-12-1993 : Den Liberale og Demokratiske Gruppe - Medlem
  • 06-12-1993 / 18-07-1994 : Løsgængere

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 05-12-1993 : Venstre (Danmark)
  • 06-12-1993 / 18-07-1994 : Løsgænger (Danmark)

Næstformand 

  • 26-07-1989 / 18-11-1990 : Delegationen for Forbindelserne med Schweiz

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 19-11-1990 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Malta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 27-04-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Monetær Politik
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Malta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Malta