Lara COMI
  • Lara
    COMI
  • Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Kristelige Demokrater)
  • Næstformand
  • Italien Forza Italia
  • Fødselsdato: 18. februar 1983, Garbagnate Milanese

Politiske grupper

  • 14.07.2009 / 30.06.2014 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Kristelige Demokrater) - Medlem
  • 01.07.2014 ... : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Kristelige Demokrater) - Næstformand

Nationale partier

  • 14.07.2009 / 26.01.2014 : Il Popolo della Libertà (Italien)
  • 27.01.2014 / 30.06.2014 : Forza Italia (Italien)
  • 01.07.2014 ... : Forza Italia (Italien)

Næstformand

  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse

Medlem

  • 16.09.2009 / 04.07.2010 : Delegationen for Forbindelserne med Afghanistan
  • 05.07.2010 / 30.06.2014 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Mexico
  • 05.07.2010 / 30.06.2014 : Delegationen til Den Euro-Latinamerikanske Parlamentariske Forsamling
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse
  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse
  • 14.07.2014 ... : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 19.01.2017 ... : Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse

Stedfortræder

  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Udvalget om Industri, Forskning og Energi
  • 16.09.2009 / 07.04.2013 : Delegationen til Det Parlamentariske Samarbejdsudvalg EU-Rusland
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Udvalget om Industri, Forskning og Energi
  • 08.04.2013 / 30.06.2014 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 01.07.2014 / 18.01.2017 : Økonomi- og Valutaudvalget
  • 21.01.2016 / 04.04.2017 : Undersøgelsesudvalget om Emissionsmålinger i Bilindustrien
  • 19.01.2017 ... : Økonomi- og Valutaudvalget
  • 02.02.2017 ... : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Chile
  • 02.02.2017 ... : Udvalget om Industri, Forskning og Energi
  • 02.05.2017 ... : Delegationen til Den Euro-Latinamerikanske Parlamentariske Forsamling

Virksomhed i Parlamentets plenarforsamling i 7. valgperiode

Indlæg på plenarmødet

907

FN's Generalforsamlings 69. samling (A7-0250/2014 - Alexander Graf Lambsdorff)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.4)

Radio- og tv-mediernes rolle i fremstillingen af EU og EU's værdier (A7-0248/2014 - Graham Watson)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.5)

Motorkøretøjers støjniveau (A7-0239/2014 - Miroslav Ouzký)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.6)

Anvendelse og håndhævelse af internationale handelsregler (A7-0308/2013 - Niccolò Rinaldi)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.8)

Indførsel af ris med oprindelse i Bangladesh (A7-0304/2013 - Paul Murphy)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.9)

Medicinsk udstyr (A7-0324/2013 - Dagmar Roth-Behrendt)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.10)

Ordfører for betænkning

1

Skyggeordfører for betænkning

3

Ordfører for udtalelse

3

UDTALELSE om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om beskyttelse af fysiske personer i forbindelse med behandling af personoplysninger og om fri udveksling af sådanne oplysninger (generel forordning om databeskyttelse)

IMCO
28-01-2013 IMCO_AD(2013)496497

UDTALELSE om grønbogen: Fra udfordringer til muligheder: Mod en fælles strategisk ramme for EU-finansiering af forskning og innovation

IMCO
14-07-2011 IMCO_AD(2011)467030

UDTALELSE om revision af direktivet om produktsikkerhed i almindelighed og markedsovervågning

ITRE
09-12-2010 ITRE_AD(2010)450905

Skyggeordfører for udtalelse

5

UDTALELSE om genindustrialisering af Europa med henblik på at fremme konkurrenceevne og bæredygtighed

IMCO
06-05-2013 IMCO_AD(2013)504038

UDTALELSE om en ny turismepolitik for Europa – verdens førende rejsemål

IMCO
01-03-2011 IMCO_AD(2011)454711

UDTALELSE om tingenes internet

IMCO
28-04-2010 IMCO_AD(2010)439302

UDTALELSE om Middelhavsunionen

ITRE
08-04-2010 ITRE_AD(2010)439273

UDTALELSE om beretning om konkurrencepolitikken 2008

ITRE
04-02-2010 ITRE_AD(2010)430944

Beslutningsforslag

4

Skriftlige erklæringer

2

Skriftlig erklæring om undertrykte mindretals og befolkningers rettigheder

13-01-2014 P7_DCL(2014)0004 Bortfaldet

Detaljer

Roberta ANGELILLI , Edward MCMILLAN-SCOTT , Lara COMI , Niccolò RINALDI , Ramon TREMOSA i BALCELLS , Silvia COSTA , László SURJÁN , David CASA , Alfredo ANTONIOZZI , Marc TARABELLA , Carlo CASINI

Åbningsdato : 13-01-2014
Frist : 13-04-2014
Antal underskrifter : 38 - 14-04-2014

Skriftlig erklæring om fastlæggelse af den europæiske børnedag

18-01-2010 P7_DCL(2010)0003 Bortfaldet

Detaljer

Lara COMI , Andreas SCHWAB , Jolanta Emilia HIBNER , Anna Maria CORAZZA BILDT , Christophe BÉCHU

Åbningsdato : 18-01-2010
Frist : 04-06-2010
Antal underskrifter : 338 - 04-06-2010

Forespørgsler

172

  Protectionism regarding raw materials for the leather industry, to the detriment of Italian and EU companies

17-04-2014 P-005170/2014 Kommissionen

  Application of Directive 2011/24/EU

16-04-2014 E-004953/2014 Kommissionen

  European Health Insurance Card

16-04-2014 E-004952/2014 Kommissionen

  VP/HR - Crimean Tatars

10-04-2014 E-004451/2014 Kommissionen

  Limiting the capacity of firearms

07-04-2014 E-004316/2014 Kommissionen

  Trade secrets

04-04-2014 E-004211/2014 Kommissionen

  9x19 (Parabellum) weapons calibre

18-03-2014 E-003187/2014 Kommissionen

  Authorisation of nutrition and health claims provided for by the EFSA: what cost to SMEs?

17-03-2014 E-003084/2014 Kommissionen

  VP/HR - Rights of women detained in Egypt

07-03-2014 E-002713/2014 Kommissionen

Erklæringer (7. valgperiode)

Erklæring om økonomisk interesse

Kontakter

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    10E101
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T10091
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postadresse

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 10E101
    1047 Brussels