Vincenzo BETTIZA : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partito socialista italiano (Italien)

Formand 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 12-02-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 12-10-1990 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 26-10-1990 / 14-01-1992 : Det Politiske Udvalg
  • 15-01-1992 / 12-02-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 15-01-1992 / 12-06-1992 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 12-06-1992 / 18-07-1994 : Udvalget for Andragender

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 26-10-1990 : Det Politiske Udvalg
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Republikkerne i Samfundet af Uafhængige Stater (SNG)
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Republikkerne i Samfundet af Uafhængige Stater (SNG)
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Republikkerne i Samfundet af Uafhængige Stater (SNG)