Andrea RAGGIO : 3η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 25-07-1989 / 20-01-1992 : Ομάδα για την Ευρωπαϊκή Ενωτική Αριστερά - Μέλος του προεδρείου
  • 21-01-1992 / 11-01-1993 : Ομάδα για την Ευρωπαϊκή Ενωτική Αριστερά - Μέλος
  • 12-01-1993 / 14-02-1993 : Σοσιαλιστική Ομάδα - Μέλος
  • 15-02-1993 / 20-04-1993 : Σοσιαλιστική Ομάδα - Μέλος του προεδρείου
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος του προεδρείου

Εθνικά κόμματα 

  • 25-07-1989 / 31-12-1990 : Partito comunista italiano (Ιταλία)
  • 01-01-1991 / 18-07-1994 : Partito democratico della sinistra (Ιταλία)

Κοσμήτωρ 

  • 26-07-1989 / 13-01-1992 : Ευρωπαίκο Κοινοβουλιο
  • 26-07-1989 / 13-01-1992 : Προεδρείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
  • 15-01-1992 / 18-01-1994 : Προεδρείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Ευρωπαίκο Κοινοβουλιο

βουλευτές 

  • 26-07-1989 / 13-01-1992 : Κοσμήτορες
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής και Χωροταξίας
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μασρέκ
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τον Καναδά
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Κοσμήτορες
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής, Χωροταξίας και Σχέσεων με τις Τοπικές και Περιφερειακές Αρχές
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τον Καναδά
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τον Καναδά

Αναπληρωτής 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Επιτροπή Οικονομικής, Νομισματικής και Βιομηχανικής Πολιτικής
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων, Απασχοληοης και Εργασιακού Περιβάλλοντος
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων, Απασχόλησης και Εργασιακού Περιβάλλοντος
  • 16-03-1992 / 09-12-1992 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Σουηδία
  • 10-12-1992 / 10-02-1993 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουγγαρία
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουγγαρία
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Ουγγαρία