Claudia ROTH : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 28-01-1997 : Ομάδα των Πρασίνων στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Πρόεδρος
  • 29-01-1997 / 18-11-1998 : Ομάδα των Πρασίνων στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Πρόεδρος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 18-11-1998 : Bündnis 90/die Grünen (Γερμανία)

Αντιπρόεδρος 

  • 03-03-1995 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας
  • 30-01-1997 / 18-11-1998 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών και Εσωτερικών Υποθέσεων
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Υποεπιτροπή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου
  • 17-11-1994 / 02-03-1995 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας
  • 18-01-1995 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Νοτιοανατολική Ευρώπη
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Νοτιοανατολική Ευρώπη
  • 16-01-1997 / 29-01-1997 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας
  • 16-01-1997 / 18-11-1998 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών και Εσωτερικών Υποθέσεων

Αναπληρώτρια 

  • 21-07-1994 / 18-01-1995 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών
  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 16-01-1997 / 18-11-1998 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών