Gianfranco AMENDOLA : 3η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Ομάδα των Πρασίνων στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Verdi Europa (Ιταλία)

Αντιπρόεδρος 

  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Προστασίας των Καταναλωτών

βουλευτές 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Επιτροπή Περιβάλλομτος, Δημοσίας Υγείας και Προστασίας των Καταωαλωτών
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες μέλη του ΑSΕAN και τη Δημοκρατία της Κορέας (AIPO)
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία

Αναπληρωτής 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Επιτροπή Κανονισμού, Ελέγχου της Ενρολής και Ασολιών
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών
  • 31-01-1992 / 10-02-1993 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τον Καναδά
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τον Καναδά
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τον Καναδά