Jean-Marie ALEXANDRE : 3η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Σοσιαλιστική Ομάδα - Μέλος
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Parti socialiste (Γαλλία)

Αντιπρόεδρος 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής και Χωροταξίας
  • 12-02-1992 / 10-02-1993 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τα Κράτη του Κόλπου
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τα Κράτη του Κόλπου
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τα Κράτη του Κόλπου

βουλευτές 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τα Κράτη του Κόλπου και το Συμβούλιο Συνεργασίας του Κόλπου
  • 15-01-1992 / 12-02-1992 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τα Κράτη του Κόλπου
  • 15-01-1992 / 14-09-1992 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής, Χωροταξίας και Σχέσεων με τις Τοπικές και Περιφερειακές Αρχές

Αναπληρωτής 

  • 16-09-1992 / 18-07-1994 : Επιτροπή Προϋπολογισμών