Jean P.M.O.G. DEFRAIGNE : 3η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 25-07-1989 / 04-10-1993 : Φιλελεύθερη, Δημοκρατική και Μεταρρυθμιστική Ομάδα - Μέλος
  • 05-10-1993 / 18-07-1994 : Φιλελεύθερη, Δημοκρατική και Μεταρρυθμιστική Ομάδα - Αντιπρόεδρος

Εθνικά κόμματα 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Parti réformateur libéral (Βέλγιο)

Αντιπρόεδρος 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Πολιτική Επιτροπή
  • 05-02-1992 / 10-02-1993 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΚ-Τουρκία
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΚ-Τουρκία
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκία

βουλευτές 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Επιτροπή Κανονισμού, Ελέγχου της Ενρολής και Ασολιών
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουγγαρία
  • 15-01-1992 / 04-02-1992 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΚ-Τουρκία
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών και Εσωτερικών Υποθέσεων
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Επιτροπή Κανονισμού, Ελέγχου της Εντολής και Ασυλιών