John E. TOMLINSON : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Labour Party (Ηνωμένο Βασίλειο)

Πρόεδρος 

  • 16-01-1996 / 17-07-1996 : Προσωρινή εξεταστική επιτροπή για το καθεστώς κοινοτικής διαμετακόμισης
  • 18-07-1996 / 13-03-1997 : Προσωρινή εξεταστική επιτροπή για το καθεστώς κοινοτικής διαμετακόμισης

Αντιπρόεδρος 

  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Ελέγχου του Προϋπολογισμού

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 29-09-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Ελέγχου του Προϋπολογισμού
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νότιας Ασίας και την ΄Ενωση για την Περιφερειακή Συνεργασία τ
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νότιας Ασίας και την ΄Ενωση για την Περιφερειακή Συνεργασία τ
  • 14-12-1995 / 15-01-1996 : Προσωρινή εξεταστική επιτροπή για το καθεστώς κοινοτικής διαμετακόμισης
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Λεττονία
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 14-10-1997 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Λεττονία

Αναπληρωτής 

  • 21-07-1994 / 28-09-1994 : Επιτροπή Ελέγχου του Προϋπολογισμού
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Ανάπτυξης και Συνεργασίας
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Εξωτερικών Οικονομικών Σχέσεων