Pieter DANKERT : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Partij van de Arbeid (Κάτω Χώρες)

Πρόεδρος 

  • 30-01-1997 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας

Αντιπρόεδρος 

  • 03-03-1995 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 30-09-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Ελέγχου του Προϋπολογισμού
  • 17-11-1994 / 02-03-1995 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας
  • 14-12-1995 / 17-07-1996 : Προσωρινή εξεταστική επιτροπή για το καθεστώς κοινοτικής διαμετακόμισης
  • 18-07-1996 / 13-03-1997 : Προσωρινή εξεταστική επιτροπή για το καθεστώς κοινοτικής διαμετακόμισης
  • 16-01-1997 / 29-01-1997 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Προϋπολογισμών

Αναπληρωτής 

  • 21-07-1994 / 30-09-1994 : Επιτροπή Ελέγχου του Προϋπολογισμού
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Θεσμικών Θεμάτων
  • 17-10-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων και Απασχόλησης
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Θεσμικών Θεμάτων
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Ελέγχου του Προϋπολογισμού
  • 24-04-1997 / 19-11-1997 : Προσωρινή επιτροπή για την παρακολούθηση των συστάσεων σχετικά με την ΣΕΒ (Σπογγώδης Εγκεφαλοπάθεια των Βοοειδών)