Paraskevas AVGERINOS : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 05-09-1994 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος
  • 06-09-1994 / 19-07-1999 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος του προεδρείου

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (Ελλάδα)

Αντιπρόεδρος 

  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Ευρωπαίκο Κοινοβουλιο
  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Προεδρείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Ευρωπαίκο Κοινοβουλιο
  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Προεδρείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 16-02-1995 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Υποεπιτροπή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Υπερκαυκασία
  • 17-02-1995 / 15-01-1997 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Υπερκαυκασία
  • 16-01-1997 / 17-02-1997 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Υποεπιτροπή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου
  • 17-02-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής

Αναπληρωτής 

  • 21-07-1994 / 17-02-1995 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 13-02-1995 / 15-01-1997 : Επιτροπή Ανάπτυξης και Συνεργασίας
  • 16-01-1997 / 03-02-1997 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουκρανία, τη Λευκορωσία και τη Μολδαβία
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουκρανία, τη Λευκορωσία και τη Μολδαβία
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουκρανία, τη Λευκορωσία και τη Μολδαβία