Alberto TRIDENTE : 2η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 24-09-1985 / 24-07-1989 : Ομάδα "Ουράνιο Τόξο": Ομοσπονδία του Ευρωπαϊκού Συνασπισμού Πράσινων και Εναλλακτικών, του Agalev-Ecolo, του Λαΐκού Κινήματος Δανίας ενάντια στη Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα, και της Ελεύθερης Ευρωπαϊκής Συμμαχίαςμ στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 24-09-1985 / 24-07-1989 : Democrazia proletaria (Ιταλία)

βουλευτές 

  • 25-10-1985 / 20-01-1987 : Επιτροπή Ενέργειας, ΄Ερευνας καιΤεχνολογι
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ιαπωνία
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή Εξωτερικών Οικονομικών Εχτέρεων
  • 26-10-1987 / 13-03-1989 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νότιας Αμερικής
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νότιας Αμερικής

Αναπληρωτής 

  • 23-10-1985 / 20-01-1987 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή Αγάπτυξνς και Συωεργασίας