Ioannis TZOUNIS : 2η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 24-07-1984 / 08-09-1985 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες) - Μέλος
  • 09-09-1985 / 09-03-1986 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες) - Μέλος του προεδρείου
  • 10-03-1986 / 24-07-1989 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες) - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Νέα Δημοκρατία (Ελλάδα)

Αντιπρόεδρος 

  • 17-02-1986 / 20-01-1987 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών

βουλευτές 

  • 26-07-1984 / 16-02-1986 : Επιτροπή Εξωτερικών Οικονομικών Σχέσεων
  • 11-02-1985 / 09-03-1986 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Πολιτική Επιτροπή
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες

Αναπληρωτής 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Επιτροπή Πολιτική
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Επιτροπή Ανάπτυξης και Συνεργασίας
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή Αγάπτυξνς και Συωεργασίας