Shelagh ROBERTS : 1η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 17-07-1979 / 08-03-1982 : Ομάδα των Ευρωπαίων Δημοκρατών - Μέλος
  • 09-03-1982 / 10-04-1983 : Ομάδα των Ευρωπαίων Δημοκρατών - Μέλος του προεδρείου
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Ομάδα των Ευρωπαίων Δημοκρατών - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Conservative and Unionist Party (Ηνωμένο Βασίλειο)

Αντιπρόεδρος 

  • 15-02-1980 / 23-07-1984 : Επιτροπή Μεταφορών
  • 21-01-1982 / 23-07-1984 : ·Εξεταστική έπιτροπή μερι τής δέσεως τής γυναίκας στήμ Εύρώπη

βουλευτές 

  • 25-09-1979 / 14-02-1980 : Επιτροπή Νεότητας, Πολιτισμού, Παιδείας, Πληροφοριών και Αθλητισμού
  • 23-05-1980 / 10-07-1980 : Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων και Απασχόλησης
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Κύπρο