François M.G.A.Ch.F. ROELANTS DU VIVIER : 2η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 24-07-1984 / 09-03-1986 : Ομάδα "Ουράνιο Τόξο": Ομοσπονδία του Ευρωπαϊκού Συνασπισμού Πράσινων και Εναλλακτικών, του Agalev-Ecolo, του Λαΐκού Κινήματος Δανίας ενάντια στη Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα, και της Ελεύθερης Ευρωπαϊκής Συμμαχίαςμ στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου - Μέλος
  • 10-03-1986 / 03-12-1986 : Ομάδα "Ουράνιο Τόξο": Ομοσπονδία του Ευρωπαϊκού Συνασπισμού Πράσινων και Εναλλακτικών, του Agalev-Ecolo, του Λαΐκού Κινήματος Δανίας ενάντια στη Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα, και της Ελεύθερης Ευρωπαϊκής Συμμαχίαςμ στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου - Πρόεδρος
  • 04-12-1986 / 04-03-1987 : Ομάδα "Ουράνιο Τόξο": Ομοσπονδία του Ευρωπαϊκού Συνασπισμού Πράσινων και Εναλλακτικών, του Agalev-Ecolo, του Λαΐκού Κινήματος Δανίας ενάντια στη Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα, και της Ελεύθερης Ευρωπαϊκής Συμμαχίαςμ στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου - Πρόεδρος
  • 05-03-1987 / 24-07-1989 : Ομάδα "Ουράνιο Τόξο": Ομοσπονδία του Ευρωπαϊκού Συνασπισμού Πράσινων και Εναλλακτικών, του Agalev-Ecolo, του Λαΐκού Κινήματος Δανίας ενάντια στη Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα, και της Ελεύθερης Ευρωπαϊκής Συμμαχίαςμ στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Parti écologiste (Βέλγιο)

Αντιπρόεδρος 

  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Προστασίας των Καταναλωτών

βουλευτές 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημοσίας Υγείας και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 11-02-1985 / 09-03-1986 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ (Αλγερία, Μαρόκο και Τυνησία)
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ (Αλγερία, Μαρόκο και Τυνησία)

Αναπληρωτής 

  • 11-09-1984 / 20-01-1987 : Επιτροπή Γεωργίας, Αλιείας και Τροφίμων
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή Γεωργίας, Αλιείας και Αγροτικής Ανάπτυξης