Rika M.R. DE BACKER-VAN OCKEN : 2η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 24-07-1984 / 10-02-1985 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες) - Μέλος
  • 11-02-1985 / 24-07-1989 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες) - Μέλος του προεδρείου

Εθνικά κόμματα 

  • 24-07-1984 / 31-12-1984 : Christelijke Volkspartij (Europese Volkspartij) (Βέλγιο)
  • 01-01-1985 / 24-07-1989 : Christelijke Volkspartij (Βέλγιο)

βουλευτές 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Επιτροπή Ανάπτυξης και Συνεργασίας
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Επιτροπή για τα Δικαιώματα της Γυναίκας
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή Αγάπτυξνς και Συωεργασίας
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή για τα Δικαιώνατα της Γυναίκος

Αναπληρώτρια 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Επιτροπή Εξωτερικών Οικονομικών Σχέσεων
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Επιτροπή Ελέγχου της Εντολής