Gilbert DEVÈZE : 2η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 16-04-1986 / 24-07-1989 : Ομάδα των Κομμάτων της Ευρωπαϊκής Δεξιάς - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 16-04-1986 / 24-07-1989 : Front national (Γαλλία)

Αντιπρόεδρος 

  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή Γεωργίας, Αλιείας και Αγροτικής Ανάπτυξης

βουλευτές 

  • 16-04-1986 / 20-01-1987 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ελβετία
  • 18-04-1986 / 20-01-1987 : Επιτροπή Γεωργίας, Αλιείας και Τροφίμων
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νότιας Αμερικής

Αναπληρωτής 

  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή Ελέγχου του Προϋπολογισμού
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Επιτροπή Προύπολογισμόν