Rui Manuel ALMEIDA MENDES : 2η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 01-01-1986 / 05-04-1987 : Φιλελεύθερη, Δημοκρατική και Μεταρρυθμιστική Ομάδα - Αντιπρόεδρος
  • 06-04-1987 / 13-09-1987 : Φιλελεύθερη, Δημοκρατική και Μεταρρυθμιστική Ομάδα - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 01-01-1986 / 13-09-1987 : Partido Social Democrata (Πορτογαλία)

Αντιπρόεδρος 

  • 23-04-1986 / 20-01-1987 : Επιτροπή Πολιτική
  • 21-01-1987 / 13-09-1987 : Πολιτική Επιτροπή

βουλευτές 

  • 16-01-1986 / 23-04-1986 : Επιτροπή Πολιτική
  • 21-01-1987 / 13-09-1987 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ (Αλγερία, Μαρόκο και Τυνησία)