Daniel COHN-BENDIT
  • Daniel
    COHN-BENDIT
  • Γαλλία
  • Ημερομηνία γέννησης: 4 Απριλίου 1945, Montauban

Πολιτικές ομάδες

  • 19.07.1994 / 19.07.1999 : Ομάδα των Πρασίνων στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος
  • 20.07.1999 / 07.01.2002 : Ομάδα τωv Πρασίvωv / Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία - Μέλος
  • 08.01.2002 / 19.07.2004 : Ομάδα τωv Πρασίvωv / Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία - Συμπρόεδρος
  • 20.07.2004 / 23.05.2005 : Ομάδα τωv Πρασίvωv / Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία - Συμπρόεδρος
  • 24.05.2005 / 19.07.2007 : Ομάδα τωv Πρασίvωv / Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία - Συμπρόεδρος
  • 20.07.2007 / 13.07.2009 : Ομάδα τωv Πρασίvωv / Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία - Συμπρόεδρος
  • 14.07.2009 / 30.06.2014 : Ομάδα τωv Πρασίvωv / Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία - Συμπρόεδρος

Εθνικά κόμματα

  • 19.07.1994 / 19.07.1999 : Bündnis 90/die Grünen (Γερμανία)
  • 20.07.1999 / 19.07.2004 : Les Verts-Europe-Ecologie (Γαλλία)
  • 20.07.2004 / 13.07.2009 : Bündnis 90/Die Grünen (Γερμανία)
  • 14.07.2009 / 30.06.2014 : Europe Écologie (Γαλλία)

Πρόεδρος

  • 22.07.1999 / 14.01.2002 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας

Αντιπρόεδρος

  • 22.07.1994 / 16.11.1995 : Επιτροπή Πολιτισμού, Νεότητας, Παιδείας και Μέσων Ενημέρωσης

Μέλος

  • 21.07.1994 / 22.07.1994 : Επιτροπή Πολιτισμού, Νεότητας, Παιδείας και Μέσων Ενημέρωσης
  • 18.01.1995 / 11.07.1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την ΄Ενωση του Αραβικού Μαγκρέμπ
  • 12.07.1995 / 15.01.1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την ΄Ενωση του Αραβικού Μαγκρέμπ
  • 27.10.1995 / 15.01.1997 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 16.01.1997 / 19.07.1999 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 16.01.1997 / 13.10.1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την ΄Ενωση του Αραβικού Μαγκρέμπ
  • 14.10.1997 / 23.02.1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την ΄Ενωση του Αραβικού Μαγκρέμπ
  • 24.02.1999 / 19.07.1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την ΄Ενωση του Αραβικού Μαγκρέμπ
  • 21.07.1999 / 14.01.2002 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, Κοινής Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 22.07.1999 / 14.01.2002 : Διάσκεψη των Προέδρων των Αντιπροσωπειών
  • 08.01.2002 / 19.07.2004 : Διάσκεψη των Προέδρων
  • 17.01.2002 / 01.09.2002 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής, Μεταφορών και Τουρισμού
  • 07.02.2002 / 19.07.2004 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Κοινοβουλευτική Συνέλευση του ΝΑΤΟ
  • 02.09.2002 / 19.07.2004 : Επιτροπή Πολιτισμού, Νεότητας, Παιδείας, Μέσων Ενημέρωσης και Αθλητισμού
  • 20.07.2004 / 12.12.2006 : Διάσκεψη των Προέδρων
  • 21.07.2004 / 14.01.2007 : Επιτροπή Συνταγματικών Υποθέσεων
  • 21.07.2004 / 14.01.2007 : Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων
  • 15.09.2004 / 14.03.2007 : Αντιπροσωπεία στην Ευρωμεσογειακή Κοινοβουλευτική Συνέλευση
  • 13.12.2006 / 13.07.2009 : Διάσκεψη των Προέδρων
  • 15.01.2007 / 30.01.2007 : Επιτροπή Συνταγματικών Υποθέσεων
  • 15.01.2007 / 30.01.2007 : Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων
  • 31.01.2007 / 13.07.2009 : Επιτροπή Συνταγματικών Υποθέσεων
  • 14.07.2009 / 30.06.2014 : Διάσκεψη των Προέδρων
  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Επιτροπή Προϋπολογισμών

Αναπληρωτής

  • 21.07.1994 / 15.01.1997 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών και Εσωτερικών Υποθέσεων
  • 16.01.1997 / 21.01.1997 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών
  • 16.01.1997 / 19.11.1998 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών και Εσωτερικών Υποθέσεων
  • 19.11.1998 / 19.07.1999 : Επιτροπή Πολιτισμού, Νεότητας, Παιδείας και Μέσων Ενημέρωσης
  • 22.07.1999 / 14.01.2002 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 17.01.2002 / 19.07.2004 : Επιτροπή Συνταγματικών Υποθέσεων
  • 17.01.2002 / 19.07.2004 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, Κοινής Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 21.07.2004 / 14.01.2007 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 21.07.2004 / 27.07.2004 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 15.09.2004 / 13.03.2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Νότιο Αφρική
  • 15.09.2004 / 13.03.2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Κοινοβουλευτική Συνέλευση του ΝΑΤΟ
  • 15.09.2004 / 13.07.2009 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Τουρκίας
  • 15.01.2007 / 30.01.2007 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 31.01.2007 / 13.07.2009 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 31.01.2007 / 13.07.2009 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 14.03.2007 / 13.07.2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Νότιο Αφρική
  • 14.03.2007 / 13.07.2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Κοινοβουλευτική Συνέλευση του ΝΑΤΟ
  • 15.03.2007 / 13.07.2009 : Αντιπροσωπεία στην Ευρωμεσογειακή Κοινοβουλευτική Συνέλευση
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων

Κοινοβουλευτικές δραστηριότητες στην Ολομέλεια – 7η κοινοβουλευτική περίοδος

Παρέμβαση(άσεις) στην ολομέλεια

115

Απαλλαγή 2012: Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο (A7-0246/2014 - Cătălin Sorin Ivan) (τελική ψηφοφορία)

16-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-16(7.33)

Σχέσεις ΕΕ-Ελβετίας (συζήτηση)

26-02-2014 P7_CRE-REV(2014)02-26(6)

Διάταξη των εργασιών

18-11-2013 P7_CRE-REV(2013)11-18(14)

Διάταξη των εργασιών (2)

18-11-2013 P7_CRE-REV(2013)11-18(14)

Τροποποίηση της ημερήσιας διάταξης

23-10-2013 P7_CRE-REV(2013)10-23(2)

Τροποποίηση της ημερήσιας διάταξης (2)

23-10-2013 P7_CRE-REV(2013)10-23(2)

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος

92

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις)

14

  Commission's involvement in the closing of the Greek national broadcaster ERT

12-06-2013 P-006851/2013 Επιτροπή

Νέα μελέτη αμφισβητεί την ασφάλεια των ΓΤΟ για την υγεία των ανθρώπων και των ζώων

28-09-2012 O-000166/2012 Επιτροπή

  Relaxation of the deficit

01-03-2012 E-002353/2012 Επιτροπή

  Troika-leaked version of the Troika Debt sustainability analysis (DSA)

22-02-2012 E-002120/2012 Συμβούλιο

  Troika-leaked version of the Troika Debt sustainability analysis (DSA)

22-02-2012 E-002117/2012 Επιτροπή

Ουγγρική νομοθεσία για τα μέσα ενημέρωσης, ελευθερία των μέσων ενημέρωσης και πολυφωνία στην Ευρωπαϊκή Ένωση

22-07-2011 P-007609/2011 Επιτροπή

Αναθεώρηση του Ουγγρικού Συντάγματος

30-03-2011 O-000080/2011 Επιτροπή

Κοινοβουλευτικές δραστηριότητες στην ολομέλεια, 6η κοινοβουλευτική περίοδος

Παρέμβαση(άσεις) στην ολομέλεια

121

Εφαρμογή της πρωτοβουλίας των πολιτών (A6-0043/2009, Sylvia-Yvonne Kaufmann)

07-05-2009 P6_CRE(2009)05-07(9.18)

Διάταξη των εργασιών

04-05-2009 P6_CRE(2009)05-04(13)

Ώρα των ψηφοφοριών

23-04-2009 P6_CRE(2009)04-23(6)

Ώρα των ψηφοφοριών (2)

23-04-2009 P6_CRE(2009)04-23(6)

Ενδιάμεση Συμφωνία για το Εμπόριο με το Τουρκμενιστάν

22-04-2009 P6_CRE(2009)04-22(6.36)

Ημερήσια διάταξη

11-03-2009 P6_CRE(2009)03-11(4)

Ευρωπαϊκό σχέδιο για την ανάκαμψη της οικονομίας (A6-0063/2009, Elisa Ferreira) (ψηφοφορία)

11-03-2009 P6_CRE(2009)03-11(5.23)

Διάταξη των εργασιών

09-03-2009 P6_CRE(2009)03-09(15)

Κατάσταση στη Μέση Ανατολή/Γάζα (συζήτηση)

14-01-2009 P6_CRE(2009)01-14(8)

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος

129

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με τη σύνοδο κορυφής της G20 στις 2 Απριλίου 2009 στο Λονδίνο

16-04-2009 B6-0186/2009

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με την ενδιάμεση εμπορική συμφωνία με το Τουρκμενιστάν

20-03-2009 B6-0160/2009

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με το Γκουαντάναμο

28-01-2009 B6-0070/2009

ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με την κατάσταση στη Λωρίδα της Γάζας

13-01-2009 RC-B6-0051/2009

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με τη σύρραξη στη Λωρίδα της Γάζας

12-01-2009 B6-0054/2009

ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με τη Σρεμπρένιτσα

12-01-2009 RC-B6-0022/2009

Γραπτή(ές) δήλωση(ώσεις)

4

Γραπτή δήλωση σχετικά με την χρησιμοποίηση των "ελεύθερων λογισμικών"

19-05-2008 P6_DCL(2008)0046 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Jean Louis COTTIGNY , Pierre PRIBETICH , Michel ROCARD , Bronisław GEREMEK , Daniel COHN-BENDIT

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 19-05-2008
Λήξη προθεσμίας : 25-09-2008
Αριθμός υπογραφόντων : 154 - 25-09-2008

Γραπτή δήλωση σχετικά με τη θανατική ποινή: υπέρ ενός παγκόσμιου μορατόριουμ για τις εκτελέσεις με στόχο την πλήρη κατάργησή τους

31-01-2007 P6_DCL(2007)0012 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Sir Graham WATSON , Joseph DAUL , Martin SCHULZ , Cristiana MUSCARDINI , Daniel COHN-BENDIT

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 31-01-2007
Λήξη προθεσμίας : 30-04-2007
Αριθμός υπογραφόντων : 230 - 30-04-2007

Γραπτή δήλωση σχετικά με την απόρριψη του διορισμού του Paul Wolfowitz ως Προέδρου της Παγκόσμιας Τράπεζας

04-04-2005 P6_DCL(2005)0016 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Daniel COHN-BENDIT , Andrew DUFF , Alain LAMASSOURE , Hannes SWOBODA

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 04-04-2005
Λήξη προθεσμίας : 04-07-2005
Αριθμός υπογραφόντων : 47 - 04-07-2005

Γραπτή δήλωση σχετικά με την απόφαση που θα λάβει το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο τον Δεκέμβριο 2004 για την έναρξη των διαπραγματεύσεων με την Τουρκία

13-10-2004 P6_DCL(2004)0040 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Emma BONINO , Daniel COHN-BENDIT , Bronisław GEREMEK , João de Deus PINHEIRO , Michel ROCARD

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 13-10-2004
Λήξη προθεσμίας : 13-01-2005
Αριθμός υπογραφόντων : 162 - 13-01-2005

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις)

12

Εικαζόμενη χρήση ευρωπαϊκών κρατών από την CIA για την μεταφορά και την παράνομη κράτηση ατόμων

03-12-2008 O-0132/2008 Επιτροπή

Επανεγκατάσταση των προσφύγων του Γκουαντάναμο

20-11-2008 O-0130/2008 Συμβούλιο

Πυραυλικό αμυντικό σύστημα των ΗΠΑ

17-01-2008 O-0008/2008 Συμβούλιο

Ένταλμα της Ιντερπόλ σε βάρος του κ. Beslagic

30-11-2007 E-6153/2007 Επιτροπή

Ένταλμα της Ιντερπόλ σε βάρος του κ. Beslagic

30-11-2007 E-6152/2007 Συμβούλιο

Πρόσβαση στους διαγωνισμούς EPSO Τουρκοκυπρίων υπηκόων

25-04-2005 P-1626/2005 Επιτροπή

Κοινοβουλευτικές δραστηριότητες στην ολομέλεια, 5η κοινοβουλευτική περίοδος

Παρέμβαση(άσεις) στην ολομέλεια

90

Προσφώνηση του Προέδρου

05-05-2004 P5_CRE(2004)05-05(3)

Κύπρος

21-04-2004 P5_CRE(2004)04-21(1)

Κύπρος (2)

21-04-2004 P5_CRE(2004)04-21(1)

Ψηφοφορίες

21-04-2004 P5_CRE(2004)04-21(5)

Διάταξη των εργασιών

20-04-2004 P5_CRE(2004)04-20(6)

Διάταξη των εργασιών

08-03-2004 P5_CRE(2004)03-08(5)

Απονομή του βραβείου Ζαχάρωφ

29-01-2004 P5_CRE(2004)01-29(5)

Πρόγραμμα δραστηριοτήτων της ιρλανδικής Προεδρίας

14-01-2004 P5_CRE(2004)01-14(1)

Ψηφοφορίες

14-01-2004 P5_CRE(2004)01-14(2)

Έκθεση(έσεις) ως εισηγητής

1

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος

151

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με την έγκριση της Επιτροπής στη νέα της σύνθεση

31-03-2004 B5-0184/2004

ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με την κατάσταση στο Κοσσυφοπέδιο

31-03-2004 RC-B5-0160/2004

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με τη Διάσκεψη Κορυφής των Βρυξελλών της 25ης - 26ης Μαρτίου 2004

30-03-2004 B5-0179/2004

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με την κατάσταση στο Κοσσυφοπέδιο

29-03-2004 B5-0164/2004

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με την προετοιμασία της Διάσκεψης Κορυφής της Άνοιξης 2004

16-02-2004 B5-0107/2004

ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με το Ιράν

11-02-2004 RC-B5-0080/2004

  MOTION FOR A RESOLUTION on elections in Iran

09-02-2004 B5-0098/2004

Σημ. Η συγκεκριμένη πρόταση ψηφίσματος είναι διαθέσιμη μόνο στη γλώσσα του πρωτοτύπου

ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ σχετικά με τη βοήθεια της ΕΕ προς το Ιράν μετά το σεισμό

14-01-2004 RC-B5-0034/2004

Γραπτή(ές) δήλωση(ώσεις)

5

Γραπτή δήλωση σχετικά με την Παγκόσμια Διάσκεψη της Κοινωνίας των Πληροφοριών (ΠΔΚΠ) στην Τυνησία

17-11-2003 P5_DCL(2003)0027 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Marco CAPPATO , Daniel COHN-BENDIT

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 17-11-2003
Λήξη προθεσμίας : 17-02-2004
Αριθμός υπογραφόντων : 95 - 17-02-2004

Γραπτή δήλωση σχετικά με την παραβίαση των θεμελιωδών δικαιωμάτων του βιετναμικού λαού και το σεβασμό των δικαιωμάτων των Montagnards

23-09-2002 P5_DCL(2002)0015 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Marco PANNELLA , Paulo CASACA , Daniel COHN-BENDIT , Chris DAVIES , Charles TANNOCK

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 23-09-2002
Λήξη προθεσμίας : 23-12-2002
Αριθμός υπογραφόντων : 23 - 23-12-2002

Γραπτή δήλωση σχετικά με την παραβίαση των θεμελιωδών δικαιωμάτων του βιετναμικού λαού και για την απελευθέρωση των θρησκευτικών αρχών

23-09-2002 P5_DCL(2002)0014 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Marco PANNELLA , Paulo CASACA , Daniel COHN-BENDIT , Chris DAVIES , Charles TANNOCK

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 23-09-2002
Λήξη προθεσμίας : 23-12-2002
Αριθμός υπογραφόντων : 27 - 23-12-2002

Γραπτή δήλωση σχετικά με ένα Σύνταγμα για την Ευρώπη

21-03-2001 P5_DCL(2001)0003 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Daniel COHN-BENDIT , Andrew DUFF , Alain LAMASSOURE , Jo LEINEN , Μιχαήλ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 21-03-2001
Λήξη προθεσμίας : 21-06-2001
Αριθμός υπογραφόντων : 138 - 21-06-2001

Γραπτή δήλωση σχετικά με τον ρατσισμό, την ξενοφοβία και τον αντισημιτισμό

14-11-2000 P5_DCL(2000)0019 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Sir Graham WATSON , Daniel COHN-BENDIT , François BAYROU , John HUME , Íñigo MÉNDEZ DE VIGO

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 14-11-2000
Λήξη προθεσμίας : 14-02-2001
Αριθμός υπογραφόντων : 211 - 14-02-2001

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις)

31

Υποψηφιότητα της επιτρόπου Reding στις ευρωπαϊκές εκλογές

25-03-2004 P-1039/2004 Επιτροπή

Απαγωγή 30 μελών της οικογένειας Khanbiev στην Τσετσενία

15-03-2004 O-0028/2004 Επιτροπή

Απαγωγή 30 μελών της οικογένειας Khanbiev στην Τσετσενία

15-03-2004 O-0027/2004 Συμβούλιο

Εμπάργκο της ΕΕ όσον αφορά τις πωλήσεις όπλων στην Κίνα

29-01-2004 P-0321/2004 Συμβούλιο

Διαγραφή ψηφοφόρων από τους εκλογικούς καταλόγους της Μάλτας

14-01-2004 E-0118/2004 Επιτροπή

Διαγραφή ψηφοφόρων από τους εκλογικούς καταλόγους της Μάλτας

14-01-2004 E-0117/2004 Συμβούλιο

Διαγραφή εκλογέων από τους εκλογικούς καταλόγους της Μάλτας

08-01-2004 O-0002/2004 Επιτροπή

Διαγραφή εκλογέων από τους εκλογικούς καταλόγους της Μάλτας

08-01-2004 O-0001/2004 Συμβούλιο

Προσωρινός νόμος για την εθνικότητα και την είσοδο στο Ισραήλ

22-12-2003 E-3943/2003 Επιτροπή

Δηλώσεις (7η Κοινοβουλευτική περίοδος)