Michel ROCARD : 6η Κοινοβουλευτική περίοδος  

Πολιτικές ομάδες 

  • 20-07-2004 / 31-01-2009 : Σοσιαλιστική Ομάδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 20-07-2004 / 31-01-2009 : Parti socialiste (Γαλλία)

βουλευτές 

  • 21-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 21-07-2004 / 14-01-2007 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 31-01-2007 / 31-01-2009 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 31-01-2007 / 31-01-2009 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας

Αναπληρωτής 

  • 21-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων
  • 15-09-2004 / 24-01-2007 : Αντιπροσωπεία στην Κοινοβουλευτική Συνέλευση Ίσης Εκπροσώπησης ΑΚΕ-ΕΕ
  • 15-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων
  • 31-01-2007 / 31-01-2009 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων
  • 14-03-2007 / 31-01-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

all-activities 

Έκθεση(έσεις) ως εισηγητής 
Ο εισηγητής ορίζεται στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή για να συντάξει έκθεση σχετικά με προτάσεις νομοθετικού ή δημοσιονομικού χαρακτήρα ή άλλα θέματα. Κατά τη σύνταξη της έκθεσής τους, οι εισηγητές μπορούν να διαβουλεύονται με αρμόδιους εμπειρογνώμονες και ενδιαφερόμενα μέρη. Είναι επίσης υπεύθυνοι για τη σύνταξη συμβιβαστικών τροπολογιών και για τις διαπραγματεύσεις με τους σκιώδεις εισηγητές. Οι εκθέσεις που εγκρίνονται σε επίπεδο επιτροπής στη συνέχεια εξετάζονται και ψηφίζονται στην ολομέλεια. Άρθρο 55 του Κανονισμού

Γνωμοδότηση(ήσεις) ως συντάκτης 
Οι επιτροπές μπορούν να συντάσσουν γνωμοδότηση επί έκθεσης της αρμόδιας επιτροπής, η οποία καλύπτει τα θέματα που συνδέονται με την αποστολή τους. Οι συντάκτες αυτών των γνωμοδοτήσεων είναι επίσης υπεύθυνοι για τη σύνταξη συμβιβαστικών τροπολογιών και για τις διαπραγματεύσεις με τους σκιώδεις εισηγητές της γνωμοδότησης. Άρθρο 56, Άρθρο 57, Παράρτημα VI του Κανονισμού

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με την πρόοδο στις σχέσεις ΕΕ-Αφρικής  
- AFET_AD(2007)386526 -  
-
AFET 
ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για την αποδοχή εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας του πρωτοκόλλου που τροποποιεί τη συμφωνία (TRIPS), που υπεγράφη στη Γενεύη στις 6 Δεκεμβρίου 2005  
- JURI_AD(2007)390411 -  
-
JURI 
ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με το θέμα: Ώρα να ανεβάσουμε ταχύτητα - Δημιουργώντας μια Ευρώπη επιχειρηματικότητας και ανάπτυξης  
- JURI_AD(2006)378643 -  
-
JURI 

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος 
Οι βουλευτές μπορούν να υποβάλλουν ατομικές προτάσεις ψηφίσματος για θέματα που εμπίπτουν στη σφαίρα των δραστηριοτήτων της ΕΕ. Οι προτάσεις αυτές διαβιβάζονται στην αρμόδια επιτροπή προς εξέταση. Άρθρο 143 του Κανονισμού

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις) 
Ερωτήσεις με αίτημα προφορικής απάντησης ακολουθούμενης από συζήτηση μπορεί να υποβληθούν από επιτροπή, πολιτική ομάδα ή τουλάχιστον το 5% των βουλευτών που απαρτίζουν το Κοινοβούλιο. Οι αποδέκτες είναι άλλα όργανα της ΕΕ. Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφασίζει αν οι ερωτήσεις θα εγγραφούν στο τελικό σχέδιο ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης της Ολομέλειας και με ποια σειρά. Άρθρο 128 του Κανονισμού

Γραπτές δηλώσεις (έως τις 16 Ιανουαρίου 2017) 
** Το μέσο αυτό δεν υφίσταται από τις 16 Ιανουαρίου 2017**. Η γραπτή δήλωση ήταν μια πρωτοβουλία για ένα θέμα που εμπίπτει στην αρμοδιότητα της ΕΕ. Οι βουλευτές μπορούσαν να τη συνυπογράψουν εντός περιόδου 3 μηνών.

Γραπτή δήλωση σχετικά με την χρησιμοποίηση των "ελεύθερων λογισμικών"  
- P6_DCL(2008)0046 - Άκυρη  
Jean Louis COTTIGNY , Pierre PRIBETICH , Michel ROCARD , Bronisław GEREMEK , Daniel COHN-BENDIT  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 19-05-2008
Λήξη προθεσμίας : 25-09-2008
Αριθμός υπογραφόντων : 154 - 25-09-2008
Γραπτή δήλωση σχετικά με την απόφαση που θα λάβει το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο τον Δεκέμβριο 2004 για την έναρξη των διαπραγματεύσεων με την Τουρκία  
- P6_DCL(2004)0040 - Άκυρη  
Emma BONINO , Daniel COHN-BENDIT , Bronisław GEREMEK , João de Deus PINHEIRO , Michel ROCARD  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 13-10-2004
Λήξη προθεσμίας : 13-01-2005
Αριθμός υπογραφόντων : 162 - 13-01-2005

Κατάσταση παρόντων 
Ο παρών κατάλογος παρουσίας είναι απόσπασμα από τα πρακτικά των συνεδριάσεων της ολομέλειας της 6ης κοινοβουλευτικής περιόδου. Οι πληροφορίες που περιέχει παρέχονται μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και καλύπτουν τη θητεία του βουλευτή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Πρόκειται για ανεπεξέργαστα δεδομένα τα οποία δεν περιλαμβάνουν διορθώσεις για δικαιολογημένες απουσίες που οφείλονται σε ασθένεια, άδεια μητρότητας/πατρότητας, εγκεκριμένες δραστηριότητες κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας κ.λπ.