Danielle DARRAS : 5η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 20-07-1999 / 19-07-2004 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 20-07-1999 / 19-07-2004 : Parti socialiste (Γαλλία)

βουλευτές 

  • 21-07-1999 / 14-01-2002 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής, Μεταφορών και Τουρισμού
  • 14-09-1999 / 14-01-2002 : Μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη Συνέλευση Ίσης Εκπροσώπησης όσον αφορά τη Συμφωνία μεταξύ των κρατών της Αφρικής, της Καραϊβικής και του Ειρηνικού και της Ευρωπαϊκής Ένωση (AKE-EΕ)
  • 17-01-2002 / 19-07-2004 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής, Μεταφορών και Τουρισμού

Αναπληρώτρια 

  • 22-07-1999 / 14-01-2002 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 22-07-1999 / 14-01-2002 : Επιτροπή για τα Δικαιώματα της Γυναίκας και τις ΄Ισες Ευκαιρίες
  • 17-01-2002 / 19-07-2004 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων

all-activities 

Συνεισφορές στις συζητήσεις της ολομέλειας 
Ομιλίες στην ολομέλεια και γραπτές δηλώσεις σχετικά με συζητήσεις στην ολομέλειας Άρθρα 204 και 171 παράγραφος 11

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος 
Οι βουλευτές μπορούν να υποβάλλουν ατομικές προτάσεις ψηφίσματος για θέματα που εμπίπτουν στη σφαίρα των δραστηριοτήτων της ΕΕ. Οι προτάσεις αυτές διαβιβάζονται στην αρμόδια επιτροπή προς εξέταση. Άρθρο 143 του Κανονισμού

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις) 
Ερωτήσεις με αίτημα προφορικής απάντησης ακολουθούμενης από συζήτηση μπορεί να υποβληθούν από επιτροπή, πολιτική ομάδα ή τουλάχιστον το 5% των βουλευτών που απαρτίζουν το Κοινοβούλιο. Οι αποδέκτες είναι άλλα όργανα της ΕΕ. Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφασίζει αν οι ερωτήσεις θα εγγραφούν στο τελικό σχέδιο ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης της Ολομέλειας και με ποια σειρά. Άρθρο 128 του Κανονισμού