André LAIGNEL : 6η Κοινοβουλευτική περίοδος  

Πολιτικές ομάδες 

  • 20-07-2004 / 13-07-2009 : Σοσιαλιστική Ομάδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 20-07-2004 / 13-07-2009 : Parti socialiste (Γαλλία)

βουλευτές 

  • 21-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Πολιτισμού και Παιδείας
  • 15-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την Ένωση του Αραβικού Μαγκρέμπ (συμπεριλαμβανομένης της Λιβύης)
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Πολιτισμού και Παιδείας
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Πολιτισμού και Παιδείας
  • 14-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την Ένωση του Αραβικού Μαγκρέμπ (συμπεριλαμβανομένης της Λιβύης)

Αναπληρωτής 

  • 21-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Περιφερειακής Ανάπτυξης
  • 15-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το Παλαιστινιακό Νομοθετικό Συμβούλιο
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Περιφερειακής Ανάπτυξης
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Περιφερειακής Ανάπτυξης
  • 14-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το Παλαιστινιακό Νομοθετικό Συμβούλιο

all-activities 

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις) 
Ερωτήσεις με αίτημα προφορικής απάντησης ακολουθούμενης από συζήτηση μπορεί να υποβληθούν από επιτροπή, πολιτική ομάδα ή τουλάχιστον το 5% των βουλευτών που απαρτίζουν το Κοινοβούλιο. Οι αποδέκτες είναι άλλα όργανα της ΕΕ. Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφασίζει αν οι ερωτήσεις θα εγγραφούν στο τελικό σχέδιο ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης της Ολομέλειας και με ποια σειρά. Άρθρο 128 του Κανονισμού

Γραπτές δηλώσεις (έως τις 16 Ιανουαρίου 2017) 
** Το μέσο αυτό δεν υφίσταται από τις 16 Ιανουαρίου 2017**. Η γραπτή δήλωση ήταν μια πρωτοβουλία για ένα θέμα που εμπίπτει στην αρμοδιότητα της ΕΕ. Οι βουλευτές μπορούσαν να τη συνυπογράψουν εντός περιόδου 3 μηνών.

Γραπτή δήλωση σχετικά με την αμοιβαία παροχή υπηρεσιών μεταξύ δήμων και διαδημοτικών φορέων  
- P6_DCL(2007)0095 - Άκυρη  
André LAIGNEL , Alain HUTCHINSON  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 12-11-2007
Λήξη προθεσμίας : 26-02-2008
Αριθμός υπογραφόντων : 47 - 21-02-2008

Κατάσταση παρόντων 
Ο παρών κατάλογος παρουσίας είναι απόσπασμα από τα πρακτικά των συνεδριάσεων της ολομέλειας της 6ης κοινοβουλευτικής περιόδου. Οι πληροφορίες που περιέχει παρέχονται μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και καλύπτουν τη θητεία του βουλευτή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Πρόκειται για ανεπεξέργαστα δεδομένα τα οποία δεν περιλαμβάνουν διορθώσεις για δικαιολογημένες απουσίες που οφείλονται σε ασθένεια, άδεια μητρότητας/πατρότητας, εγκεκριμένες δραστηριότητες κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας κ.λπ.