Márton GYÖNGYÖSI : Βιογραφικό σημείωμα 

Γλώσσα πρωτοτύπου : EN 

Βιογραφικό σημείωμα (Οι πληροφορίες δημοσιεύονται με την αποκλειστική ευθύνη του Βουλευτή)  
Τελευταία ενημέρωση: 11/11/2019 

Κατάρτιση (τίτλοι και πτυχία) 

  • 01/09/1983-30/06/1986 : Δημοτικό σχολείο Virányos, Βουδαπέστη (Ουγγαρία)
  • 01/09/1986-30/06/1987 : Γερμανική Σχολή (Deutsche Schule), Βαγδάτη (Ιράκ)
  • 01/09/1987-30/06/1988 : Σχολείο της οργάνωσης «International Assistance Mission», Καμπούλ (Αφγανιστάν)
  • 01/09/1988-30/06/1991 : Woodstock School, Mussoorie (Ινδία)
  • 01/09/1992-30/06/1996 : Γυμνάσιο Tamási Áron, Βουδαπέστη (Ουγγαρία)
  • 01/09/1996-30/06/2000 : Trinity College, Δουβλίνο (Ιρλανδία) – Πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων, Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών (B.E.S.S.)
  • 01/09/1998-30/06/1999 : Πανεπιστήμιο Friedrich-Alexander, Νυρεμβέργη (Γερμανία) – υποτροφία
  • 01/09/2000-30/06/2004 : Ορκωτής λογιστής (ACA)

Επαγγελματική σταδιοδρομία 

  • 01/09/2000-01/09/2004 : Φορολογικός σύμβουλος στην εταιρεία «KPMG Ireland»
  • 01/09/2005-01/09/2007 : Φορολογικός σύμβουλος στην εταιρεία «KPMG Hungary»
  • 01/09/2007-01/09/2010 : Φορολογικός σύμβουλος στην εταιρεία «Ernst&Young (EY) Hungary»

Πολιτική σταδιοδρομία 

Καθήκοντα σε πολιτικό κόμμα ή εθνικό συνδικάτο  
  • 01/09/2015-... : Πρόεδρος του γραφείου του Jobbik στο 12ο δημοτικό διαμέρισμα Βουδαπέστης
  • 01/06/2018-... : Εκτελεστικός αντιπρόεδρος του Jobbik
Καθήκοντα σε εθνικό κοινοβούλιο  
  • 01/06/2010-01/06/2019 : Βουλευτής του Ουγγρικού Κοινοβουλίου
  • 01/06/2010-30/05/2018 : Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων του Ουγγρικού Κοινοβουλίου
  • 01/06/2018-30/05/2019 : Επικεφαλής της κοινοβουλευτικής ομάδας του Jobbik
Καθήκοντα σε θεσμικά όργανα της ΕΕ  
  • 01/06/2019-... : Βουλευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
  • 01/06/2019-... : Μέλος της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (AFET) του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
  • 01/06/2019-... : Αναπληρωματικό μέλος της Επιτροπής Διεθνούς Εμπορίου (INTA) του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Επικοινωνία