David Edward THOMAS : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Labour Party (Ηνωμένο Βασίλειο)

Αντιπρόεδρος 

  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Πολωνίας
  • 12-07-1995 / 07-11-1995 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Πολωνίας

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου
  • 08-11-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Πολωνίας
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη Συνέλευση ΄Ισης Εκπροσώπησης όσον αφορά τη Συμφωνία μεταξύ των κρατών
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη Συνέλευση ΄Ισης Εκπροσώπησης όσον αφορά τη Συμφωνία μεταξύ των κρατών

Αναπληρωτής 

  • 10-08-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 18-09-1996 / 15-01-1997 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Ανάπτυξης και Συνεργασίας
  • 15-01-1998 / 23-02-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία
  • 20-01-1998 / 19-07-1999 : Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία