Bernard R. TAPIE : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 04-02-1997 : Ομάδα της Ευρωπαϊκής Ριζοσπαστικής Συμμαχίας - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 04-02-1997 : Mouvement des Radicaux de Gauche (Γαλλία)

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την ΄Ενωση του Αραβικού Μαγκρέμπ
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες του Μαγκρέμπ και την ΄Ενωση του Αραβικού Μαγκρέμπ
  • 16-01-1997 / 04-02-1997 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών

Αναπληρωτής 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Εξωτερικών Οικονομικών Σχέσεων
  • 16-01-1997 / 04-02-1997 : Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού