Catherine LALUMIÈRE : 5η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 20-07-1999 / 13-05-2001 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος
  • 14-05-2001 / 16-01-2002 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος του προεδρείου
  • 17-01-2002 / 19-07-2004 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος του προεδρείου

Εθνικά κόμματα 

  • 20-07-1999 / 19-07-2004 : Parti radical de gauche (Γαλλία)

Αντιπρόεδρος 

  • 04-04-2001 / 14-01-2002 : Ευρωπαίκο Κοινοβουλιο
  • 04-04-2001 / 14-01-2002 : Προεδρείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
  • 15-01-2002 / 19-07-2004 : Ευρωπαίκο Κοινοβουλιο
  • 15-01-2002 / 19-07-2004 : Προεδρείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Αντιπρόεδρος 

  • 21-07-1999 / 14-01-2002 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, Κοινής Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής

βουλευτές 

  • 06-10-1999 / 14-01-2002 : Αντιπροσωπία στην κοινοβουλευτική επιτροπή συνεργασίας ΕΕ-Ρωσίας
  • 06-07-2000 / 05-09-2001 : Προσωρινή επιτροπή για το θέμα Echelon
  • 17-01-2002 / 19-07-2004 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, Κοινής Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 07-02-2002 / 19-07-2004 : Αντιπροσωπεία στην κοινοβουλευτική επιτροπή συνεργασίας ΕΕ-Ρωσίας
  • 07-02-2002 / 19-07-2004 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Κοινοβουλευτική Συνέλευση του ΝΑΤΟ

Αναπληρώτρια 

  • 22-07-1999 / 14-01-2002 : Επιτροπή Βιομηχανίας, Εξωτερικού Εμπορίου, ΄Ερευνας και Ενέργειας
  • 17-01-2002 / 28-07-2002 : Επιτροπή Βιομηχανίας, Εξωτερικού Εμπορίου, Έρευνας και Ενέργειας
  • 29-07-2002 / 19-07-2004 : Επιτροπή Ανάπτυξης και Συνεργασίας

all-activities 

Συνεισφορές στις συζητήσεις της ολομέλειας 
Ομιλίες στην ολομέλεια και γραπτές δηλώσεις σχετικά με συζητήσεις στην ολομέλειας Άρθρα 204 και 171 παράγραφος 11

Έκθεση(έσεις) ως εισηγητής 
Ο εισηγητής ορίζεται στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή για να συντάξει έκθεση σχετικά με προτάσεις νομοθετικού ή δημοσιονομικού χαρακτήρα ή άλλα θέματα. Κατά τη σύνταξη της έκθεσής τους, οι εισηγητές μπορούν να διαβουλεύονται με αρμόδιους εμπειρογνώμονες και ενδιαφερόμενα μέρη. Είναι επίσης υπεύθυνοι για τη σύνταξη συμβιβαστικών τροπολογιών και για τις διαπραγματεύσεις με τους σκιώδεις εισηγητές. Οι εκθέσεις που εγκρίνονται σε επίπεδο επιτροπής στη συνέχεια εξετάζονται και ψηφίζονται στην ολομέλεια. Άρθρο 55 του Κανονισμού

Έκθεση σχετικά με τη θέσπιση κοινής ευρωπαϊκής πολιτικής σε θέματα ασφαλείας και άμυνας μετά την Κολωνία και το Ελσίνκι- Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, Κοινής Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής  
- A5-0339/2000 -  
-
AFET 

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος 
Οι βουλευτές μπορούν να υποβάλλουν ατομικές προτάσεις ψηφίσματος για θέματα που εμπίπτουν στη σφαίρα των δραστηριοτήτων της ΕΕ. Οι προτάσεις αυτές διαβιβάζονται στην αρμόδια επιτροπή προς εξέταση. Άρθρο 143 του Κανονισμού

MOTION FOR A RESOLUTION on the jailing of Russian military journalist Grigorii Pasko and the closure of TV‑6 EN  
- B5-0084/2002  

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις) 
Ερωτήσεις με αίτημα προφορικής απάντησης ακολουθούμενης από συζήτηση μπορεί να υποβληθούν από επιτροπή, πολιτική ομάδα ή τουλάχιστον το 5% των βουλευτών που απαρτίζουν το Κοινοβούλιο. Οι αποδέκτες είναι άλλα όργανα της ΕΕ. Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφασίζει αν οι ερωτήσεις θα εγγραφούν στο τελικό σχέδιο ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης της Ολομέλειας και με ποια σειρά. Άρθρο 128 του Κανονισμού