Gérard d'ABOVILLE : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Ομάδα Συνασπισμού των Ευρωπαίων Δημοκρατών - Μέλος
  • 05-07-1995 / 19-07-1999 : Ομάδα ΄Ενωση για την Ευρώπη - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Rassemblement pour la République (Γαλλία)

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Πολιτισμού, Νεότητας, Παιδείας και Μέσων Ενημέρωσης
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Αλιείας
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες μέλη του ΑSΕAN, τη Νοτιοανατολική Ασία και τη Δημοκρατία της Κορέας
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες μέλη του ΑSΕAN, τη Νοτιοανατολική Ασία και τη Δημοκρατία της Κορέας
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Αλιείας
  • 21-02-1997 / 23-02-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Σλοβενία
  • 24-02-1999 / 20-07-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Σλοβενία

Αναπληρωτής 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Ανάπτυξης και Συνεργασίας
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες μέλη του ΑSΕAN, τη Νοτιοανατολική Ασία και τη Δημοκρατία της Κορέας
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Ανάπτυξης και Συνεργασίας
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες μέλη του ΑSΕAN, τη Νοτιοανατολική Ασία και τη Δημοκρατία της Κορέας
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες μέλη του ΑSΕAN, τη Νοτιοανατολική Ασία και τη Δημοκρατία της Κορέας