Alessandro DANESIN : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Ομάδα Forza Europa - Μέλος
  • 05-07-1995 / 09-12-1996 : Ομάδα ΄Ενωση για την Ευρώπη - Μέλος
  • 10-12-1996 / 14-06-1998 : Ομάδα ΄Ενωση για την Ευρώπη - Ταμίας
  • 15-06-1998 / 19-07-1999 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες) - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Forza Italia (Ιταλία)

Αντιπρόεδρος 

  • 30-01-1997 / 13-10-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουκρανία, τη Λευκορωσία και τη Μολδαβία
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουκρανία, τη Λευκορωσία και τη Μολδαβία
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουκρανία, τη Λευκορωσία και τη Μολδαβία

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Θεσμικών Θεμάτων
  • 29-09-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Δημοκρατία της Τσεχίας, τη Σλοβακία και τη Σλοβενία
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ελβετία, την Ισλανδία και τηυ Νορβηγία
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ελβετία, την Ισλανδία και τηυ Νορβηγία
  • 11-10-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Βουλγαρίας
  • 16-01-1997 / 30-01-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ουκρανία, τη Λευκορωσία και τη Μολδαβία
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Αναφορών

Αναπληρωτής 

  • 23-09-1994 / 14-02-1995 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 23-09-1994 / 18-10-1995 : Υποεπιτροπή Νομισματικών Θεμάτων
  • 16-01-1997 / 08-06-1998 : Επιτροπή Θεσμικών Θεμάτων
  • 16-01-1997 / 08-06-1998 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Ρουμανίας
  • 11-09-1998 / 19-07-1999 : Επιτροπή Προϋπολογισμών
  • 08-12-1998 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Ρουμανίας