Giancarlo LIGABUE : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Ομάδα Forza Europa - Πρόεδρος
  • 05-07-1995 / 09-12-1996 : Ομάδα ΄Ενωση για την Ευρώπη - Πρόεδρος
  • 10-12-1996 / 14-06-1998 : Ομάδα ΄Ενωση για την Ευρώπη - Μέλος του προεδρείου
  • 15-06-1998 / 19-07-1999 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες) - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Forza Italia (Ιταλία)

βουλευτές 

  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Πολιτισμού, Νεότητας, Παιδείας και Μέσων Ενημέρωσης

Αναπληρωτής 

  • 23-09-1994 / 19-10-1995 : Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων και Απασχόλησης
  • 22-01-1997 / 08-06-1998 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής
  • 11-09-1998 / 19-07-1999 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής