Outi OJALA : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 11-11-1996 / 28-03-1999 : Συνομοσπονδιακή Ομάδα της Ευρωπαϊκής Ενωτικής Αριστεράς/Αριστερά των Πρασίνων των Βορείων Χωρών - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 11-11-1996 / 28-03-1999 : Vasemmistoliitto (Φινλανδία)

Αντιπρόεδρος 

  • 16-01-1997 / 28-03-1999 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων

βουλευτές 

  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων και Απασχόλησης
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Εσθονία
  • 14-10-1997 / 28-03-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Εσθονία

Αναπληρώτρια 

  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Επιτροπή ΄Ερευνας, Τεχνολογικής Ανάπτυξης και Ενέργειας
  • 14-11-1996 / 15-01-1997 : Επιτροπή Αναφορών
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Λεττονία
  • 16-01-1997 / 28-03-1999 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής
  • 14-10-1997 / 28-03-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Λεττονία