Alexander Graf LAMBSDORFF : 6η Κοινοβουλευτική περίοδος  

Πολιτικές ομάδες 

  • 20-07-2004 / 13-07-2009 : Ομάδα της Συμμαχίας Φιλελευθέρων και Δημοκρατών για την Ευρώπη - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 20-07-2004 / 13-07-2009 : Freie Demokratische Partei - Die Liberalen (Γερμανία)

Αντιπρόεδρος 

  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών

βουλευτές 

  • 21-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 15-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 14-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

Αναπληρωτής 

  • 22-07-2004 / 14-01-2007 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 30-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 15-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ιαπωνία
  • 19-01-2006 / 14-02-2007 : Προσωρινή επιτροπή για την εικαζόμενη χρήση ευρωπαϊκών κρατών από τη CIA για τη μεταφορά και την παράνομη κράτηση ατόμων
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Υποεπιτροπή Ασφάλειας και Άμυνας
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 14-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ιαπωνία

all-activities 

Συνεισφορές στις συζητήσεις της ολομέλειας 
Ομιλίες στην ολομέλεια και γραπτές δηλώσεις σχετικά με συζητήσεις στην ολομέλειας Άρθρα 204 και 171 παράγραφος 11

Έκθεση(έσεις) ως εισηγητής 
Ο εισηγητής ορίζεται στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή για να συντάξει έκθεση σχετικά με προτάσεις νομοθετικού ή δημοσιονομικού χαρακτήρα ή άλλα θέματα. Κατά τη σύνταξη της έκθεσής τους, οι εισηγητές μπορούν να διαβουλεύονται με αρμόδιους εμπειρογνώμονες και ενδιαφερόμενα μέρη. Είναι επίσης υπεύθυνοι για τη σύνταξη συμβιβαστικών τροπολογιών και για τις διαπραγματεύσεις με τους σκιώδεις εισηγητές. Οι εκθέσεις που εγκρίνονται σε επίπεδο επιτροπής στη συνέχεια εξετάζονται και ψηφίζονται στην ολομέλεια. Άρθρο 55 του Κανονισμού

Γνωμοδότηση(ήσεις) ως συντάκτης 
Οι επιτροπές μπορούν να συντάσσουν γνωμοδότηση επί έκθεσης της αρμόδιας επιτροπής, η οποία καλύπτει τα θέματα που συνδέονται με την αποστολή τους. Οι συντάκτες αυτών των γνωμοδοτήσεων είναι επίσης υπεύθυνοι για τη σύνταξη συμβιβαστικών τροπολογιών και για τις διαπραγματεύσεις με τους σκιώδεις εισηγητές της γνωμοδότησης. Άρθρο 56, Άρθρο 57, Παράρτημα VI του Κανονισμού

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με την πρόταση οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την τροποποίηση της οδηγίας 2003/54/ΕΚ σχετικά με τους κοινούς κανόνες για την εσωτερική αγορά ηλεκτρικής ενέργειας  
- IMCO_AD(2008)402514 -  
-
IMCO 

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις) 
Ερωτήσεις με αίτημα προφορικής απάντησης ακολουθούμενης από συζήτηση μπορεί να υποβληθούν από επιτροπή, πολιτική ομάδα ή τουλάχιστον το 5% των βουλευτών που απαρτίζουν το Κοινοβούλιο. Οι αποδέκτες είναι άλλα όργανα της ΕΕ. Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφασίζει αν οι ερωτήσεις θα εγγραφούν στο τελικό σχέδιο ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης της Ολομέλειας και με ποια σειρά. Άρθρο 128 του Κανονισμού

Γραπτές δηλώσεις (έως τις 16 Ιανουαρίου 2017) 
** Το μέσο αυτό δεν υφίσταται από τις 16 Ιανουαρίου 2017**. Η γραπτή δήλωση ήταν μια πρωτοβουλία για ένα θέμα που εμπίπτει στην αρμοδιότητα της ΕΕ. Οι βουλευτές μπορούσαν να τη συνυπογράψουν εντός περιόδου 3 μηνών.

Γραπτή δήλωση σχετικά με την προστασία του λαού της Βουλγαρίας από τον νεο-ολοκληρωτισμό  
- P6_DCL(2006)0019 - Άκυρη  
Elly de GROEN-KOUWENHOVEN , Michael CASHMAN , Erik MEIJER , Alexander Graf LAMBSDORFF , Geoffrey VAN ORDEN  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 03-04-2006
Λήξη προθεσμίας : 06-07-2006
Αριθμός υπογραφόντων : 115 - 06-07-2006
Γραπτή δήλωση σχετικά με τη φυλάκιση Βουλγάρων νοσοκόμων και Παλαιστίνιου γιατρού στη Λιβύη  
- P6_DCL(2004)0061 - Άκυρη  
Geoffrey VAN ORDEN , Elmar BROK , Alexandra DOBOLYI , Alexander Graf LAMBSDORFF  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 15-12-2004
Λήξη προθεσμίας : 15-03-2005
Αριθμός υπογραφόντων : 134 - 15-03-2005

Κατάσταση παρόντων 
Ο παρών κατάλογος παρουσίας είναι απόσπασμα από τα πρακτικά των συνεδριάσεων της ολομέλειας της 6ης κοινοβουλευτικής περιόδου. Οι πληροφορίες που περιέχει παρέχονται μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και καλύπτουν τη θητεία του βουλευτή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Πρόκειται για ανεπεξέργαστα δεδομένα τα οποία δεν περιλαμβάνουν διορθώσεις για δικαιολογημένες απουσίες που οφείλονται σε ασθένεια, άδεια μητρότητας/πατρότητας, εγκεκριμένες δραστηριότητες κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας κ.λπ.