Lasse LEHTINEN : 6η Κοινοβουλευτική περίοδος  

Πολιτικές ομάδες 

  • 20-07-2004 / 13-07-2009 : Σοσιαλιστική Ομάδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 20-07-2004 / 13-07-2009 : Suomen Sosialidemokraattinen Puolue/Finlands Socialdemokratiska Parti (Φινλανδία)

Αντιπρόεδρος 

  • 21-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τον Καναδά
  • 14-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τον Καναδά

βουλευτές 

  • 21-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 15-09-2004 / 20-09-2004 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τον Καναδά
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Αναφορών

Αναπληρωτής 

  • 21-07-2004 / 14-01-2007 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 15-09-2004 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νότιας Ασίας και την Ένωση για την Περιφερειακή Συνεργασία της Νότιας Ασίας (SAARC)
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 15-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νότιας Ασίας

all-activities 

Συνεισφορές στις συζητήσεις της ολομέλειας 
Ομιλίες στην ολομέλεια και γραπτές δηλώσεις σχετικά με συζητήσεις στην ολομέλειας Άρθρα 204 και 171 παράγραφος 11

Έκθεση(έσεις) ως εισηγητής 
Ο εισηγητής ορίζεται στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή για να συντάξει έκθεση σχετικά με προτάσεις νομοθετικού ή δημοσιονομικού χαρακτήρα ή άλλα θέματα. Κατά τη σύνταξη της έκθεσής τους, οι εισηγητές μπορούν να διαβουλεύονται με αρμόδιους εμπειρογνώμονες και ενδιαφερόμενα μέρη. Είναι επίσης υπεύθυνοι για τη σύνταξη συμβιβαστικών τροπολογιών και για τις διαπραγματεύσεις με τους σκιώδεις εισηγητές. Οι εκθέσεις που εγκρίνονται σε επίπεδο επιτροπής στη συνέχεια εξετάζονται και ψηφίζονται στην ολομέλεια. Άρθρο 55 του Κανονισμού

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις) 
Ερωτήσεις με αίτημα προφορικής απάντησης ακολουθούμενης από συζήτηση μπορεί να υποβληθούν από επιτροπή, πολιτική ομάδα ή τουλάχιστον το 5% των βουλευτών που απαρτίζουν το Κοινοβούλιο. Οι αποδέκτες είναι άλλα όργανα της ΕΕ. Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφασίζει αν οι ερωτήσεις θα εγγραφούν στο τελικό σχέδιο ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης της Ολομέλειας και με ποια σειρά. Άρθρο 128 του Κανονισμού

Κατάσταση παρόντων 
Ο παρών κατάλογος παρουσίας είναι απόσπασμα από τα πρακτικά των συνεδριάσεων της ολομέλειας της 6ης κοινοβουλευτικής περιόδου. Οι πληροφορίες που περιέχει παρέχονται μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και καλύπτουν τη θητεία του βουλευτή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Πρόκειται για ανεπεξέργαστα δεδομένα τα οποία δεν περιλαμβάνουν διορθώσεις για δικαιολογημένες απουσίες που οφείλονται σε ασθένεια, άδεια μητρότητας/πατρότητας, εγκεκριμένες δραστηριότητες κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας κ.λπ.