Giovanni RIVERA : 6η Κοινοβουλευτική περίοδος  

Πολιτικές ομάδες 

  • 25-05-2005 / 13-07-2009 : Μη Εγγεγραμμένοι

Εθνικά κόμματα 

  • 25-05-2005 / 14-02-2008 : Uniti nell'Ulivo (Ιταλία)
  • 15-02-2008 / 10-03-2008 : Movimento Civico Federativo Popolare (Ιταλία)
  • 11-03-2008 / 13-07-2009 : Uniti nell'Ulivo (Ιταλία)

βουλευτές 

  • 22-06-2005 / 14-01-2007 : Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 29-09-2005 / 13-03-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το Παλαιστινιακό Νομοθετικό Συμβούλιο
  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 31-01-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Δικαιωμάτων των Γυναικών και Ισότητας των Φύλων
  • 14-03-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το Παλαιστινιακό Νομοθετικό Συμβούλιο

Αναπληρωτής 

  • 21-09-2005 / 14-01-2007 : Επιτροπή Δικαιωμάτων των Γυναικών και Ισότητας των Φύλων

all-activities 

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος 
Οι βουλευτές μπορούν να υποβάλλουν ατομικές προτάσεις ψηφίσματος για θέματα που εμπίπτουν στη σφαίρα των δραστηριοτήτων της ΕΕ. Οι προτάσεις αυτές διαβιβάζονται στην αρμόδια επιτροπή προς εξέταση. Άρθρο 143 του Κανονισμού

Κατάσταση παρόντων 
Ο παρών κατάλογος παρουσίας είναι απόσπασμα από τα πρακτικά των συνεδριάσεων της ολομέλειας της 6ης κοινοβουλευτικής περιόδου. Οι πληροφορίες που περιέχει παρέχονται μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και καλύπτουν τη θητεία του βουλευτή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Πρόκειται για ανεπεξέργαστα δεδομένα τα οποία δεν περιλαμβάνουν διορθώσεις για δικαιολογημένες απουσίες που οφείλονται σε ασθένεια, άδεια μητρότητας/πατρότητας, εγκεκριμένες δραστηριότητες κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας κ.λπ.