Marian-Jean MARINESCU : 6η Κοινοβουλευτική περίοδος  

Πολιτικές ομάδες 

  • 26-09-2005 / 31-12-2006 : Ομάδα τoυ Ευρωπαϊκoύ Λαϊκoύ Κόμματoς (Χριστιαvoδημoκράτες) και των Ευρωπαίωv Δημoκρατώv - Παρατηρητής
  • 01-01-2007 / 14-02-2007 : Ομάδα τoυ Ευρωπαϊκoύ Λαϊκoύ Κόμματoς (Χριστιαvoδημoκράτες) και των Ευρωπαίωv Δημoκρατώv - Μέλος
  • 15-02-2007 / 09-12-2007 : Ομάδα τoυ Ευρωπαϊκoύ Λαϊκoύ Κόμματoς (Χριστιαvoδημoκράτες) και των Ευρωπαίωv Δημoκρατώv - Αντιπρόεδρος
  • 10-12-2007 / 07-01-2008 : Ομάδα τoυ Ευρωπαϊκoύ Λαϊκoύ Κόμματoς (Χριστιαvoδημoκράτες) και των Ευρωπαίωv Δημoκρατώv - Μέλος
  • 08-01-2008 / 13-07-2009 : Ομάδα τoυ Ευρωπαϊκoύ Λαϊκoύ Κόμματoς (Χριστιαvoδημoκράτες) και των Ευρωπαίωv Δημoκρατώv - Αντιπρόεδρος

Εθνικά κόμματα 

  • 26-09-2005 / 31-12-2006 : Partidul Democrat (Ρουμανία)
  • 01-01-2007 / 09-12-2007 : Partidul Democrat (Ρουμανία)
  • 10-12-2007 / 07-04-2008 : Partidul Democrat (Ρουμανία)
  • 08-04-2008 / 13-07-2009 : Partidul Democrat-Liberal (Ρουμανία)

βουλευτές 

  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων
  • 15-03-2007 / 09-12-2007 : Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού
  • 15-03-2007 / 09-12-2007 : Αντιπροσωπεία στις Επιτροπές Κοινοβουλευτικής Συνεργασίας ΕΕ-Αρμενίας, ΕΕ-Αζερμπαϊτζάν και ΕΕ-Γεωργίας
  • 10-05-2007 / 09-12-2007 : Προσωρινή επιτροπή για την αλλαγή του κλίματος
  • 10-12-2007 / 04-02-2009 : Προσωρινή επιτροπή για την αλλαγή του κλίματος
  • 10-12-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού
  • 10-12-2007 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία στις Επιτροπές Κοινοβουλευτικής Συνεργασίας ΕΕ-Αρμενίας, ΕΕ-Αζερμπαϊτζάν και ΕΕ-Γεωργίας
  • 04-06-2008 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία στην Ευρωμεσογειακή Κοινοβουλευτική Συνέλευση
  • 17-11-2008 / 13-07-2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης

Αναπληρωτής 

  • 31-01-2007 / 09-12-2007 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων
  • 26-03-2007 / 09-12-2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης
  • 10-12-2007 / 16-11-2008 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης
  • 10-12-2007 / 13-07-2009 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων

Παρατηρητής 

  • 29-09-2005 / 31-12-2006 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων

all-activities 

Συνεισφορές στις συζητήσεις της ολομέλειας 
Ομιλίες στην ολομέλεια και γραπτές δηλώσεις σχετικά με συζητήσεις στην ολομέλειας Άρθρα 204 και 171 παράγραφος 11

Έκθεση(έσεις) ως εισηγητής 
Ο εισηγητής ορίζεται στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή για να συντάξει έκθεση σχετικά με προτάσεις νομοθετικού ή δημοσιονομικού χαρακτήρα ή άλλα θέματα. Κατά τη σύνταξη της έκθεσής τους, οι εισηγητές μπορούν να διαβουλεύονται με αρμόδιους εμπειρογνώμονες και ενδιαφερόμενα μέρη. Είναι επίσης υπεύθυνοι για τη σύνταξη συμβιβαστικών τροπολογιών και για τις διαπραγματεύσεις με τους σκιώδεις εισηγητές. Οι εκθέσεις που εγκρίνονται σε επίπεδο επιτροπής στη συνέχεια εξετάζονται και ψηφίζονται στην ολομέλεια. Άρθρο 55 του Κανονισμού

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις) 
Ερωτήσεις με αίτημα προφορικής απάντησης ακολουθούμενης από συζήτηση μπορεί να υποβληθούν από επιτροπή, πολιτική ομάδα ή τουλάχιστον το 5% των βουλευτών που απαρτίζουν το Κοινοβούλιο. Οι αποδέκτες είναι άλλα όργανα της ΕΕ. Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφασίζει αν οι ερωτήσεις θα εγγραφούν στο τελικό σχέδιο ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης της Ολομέλειας και με ποια σειρά. Άρθρο 128 του Κανονισμού

Γραπτές δηλώσεις (έως τις 16 Ιανουαρίου 2017) 
** Το μέσο αυτό δεν υφίσταται από τις 16 Ιανουαρίου 2017**. Η γραπτή δήλωση ήταν μια πρωτοβουλία για ένα θέμα που εμπίπτει στην αρμοδιότητα της ΕΕ. Οι βουλευτές μπορούσαν να τη συνυπογράψουν εντός περιόδου 3 μηνών.

Γραπτή δήλωση σχετικά με την κατάργηση των απαιτήσεων θεώρησης που επιβάλλονται στους πολίτες των κρατών μελών της ΕΕ από τις Ηνωμένες Πολιτείες  
- P6_DCL(2009)0024 - Άκυρη  
Dushana ZDRAVKOVA , Urszula GACEK , Marian-Jean MARINESCU , Παναγιώτης ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ , Σταύρος ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΗΣ  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 18-02-2009
Λήξη προθεσμίας : 07-05-2009
Αριθμός υπογραφόντων : 71 - 08-05-2009
Γραπτή δήλωση σχετικά με την προστασία των θρησκευτικών δικαιωμάτων της εθνικής ρουμανικής μειονότητας που ζει στην κοιλάδα του Timoc, στη Σερβία  
- P6_DCL(2009)0016 - Άκυρη  
Alexandru NAZARE , Marian-Jean MARINESCU  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 18-02-2009
Λήξη προθεσμίας : 07-05-2009
Αριθμός υπογραφόντων : 32 - 08-05-2009
Γραπτή δήλωση σχετικά με τη συνέχιση των εκπομπών του τηλεοπτικού καναλιού ΡRΟ ΤV, στη Μολδαβία  
- P6_DCL(2009)0013 - Άκυρη  
Maria PETRE , Joseph DAUL , Tunne KELAM , Theodor Dumitru STOLOJAN , Marian-Jean MARINESCU  
Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 18-02-2009
Λήξη προθεσμίας : 07-05-2009
Αριθμός υπογραφόντων : 81 - 08-05-2009

Κατάσταση παρόντων 
Ο παρών κατάλογος παρουσίας είναι απόσπασμα από τα πρακτικά των συνεδριάσεων της ολομέλειας της 6ης κοινοβουλευτικής περιόδου. Οι πληροφορίες που περιέχει παρέχονται μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και καλύπτουν τη θητεία του βουλευτή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Πρόκειται για ανεπεξέργαστα δεδομένα τα οποία δεν περιλαμβάνουν διορθώσεις για δικαιολογημένες απουσίες που οφείλονται σε ασθένεια, άδεια μητρότητας/πατρότητας, εγκεκριμένες δραστηριότητες κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας κ.λπ.

Επικοινωνία