Corina CREȚU : 8η κοινοβουλευτική περίοδος  

Πολιτικές ομάδες 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Ομάδα της Προοδευτικής Συμμαχίας των Σοσιαλιστών και Δημοκρατών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Partidul Social Democrat (Ρουμανία)

Αντιπρόεδρος 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

βουλευτές 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Προεδρείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 14-07-2014 / 31-10-2014 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το Ισραήλ
  • 14-07-2014 / 31-10-2014 : Αντιπροσωπεία στην Κοινοβουλευτική Συνέλευση της Ένωσης για τη Μεσόγειο

Αναπληρώτρια 

  • 08-07-2014 / 31-10-2014 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων
  • 14-07-2014 / 31-10-2014 : Αντιπροσωπεία στην Κοινοβουλευτική Επιτροπή Σταθεροποίησης και Σύνδεσης ΕΕ-Σερβίας

Κύριες κοινοβουλευτικές δραστηριότητες 

Συνεισφορές στις συζητήσεις της ολομέλειας 
Ομιλίες στην ολομέλεια και γραπτές δηλώσεις σχετικά με συζητήσεις στην ολομέλειας Άρθρα 194 και 162 παράγραφος 11

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος 
Οι προτάσεις ψηφίσματος υποβάλλονται επί θεμάτων της επικαιρότητας, ύστερα από αίτηση επιτροπής, πολιτικής ομάδας ή τουλάχιστον του 5 % των βουλευτών και ψηφίζονται στην ολομέλεια. Άρθρο 123, Άρθρο 128, Άρθρο 130β, Άρθρο 135 του Κανονισμού

Δηλώσεις 

Δήλωση των οικονομικών συμφερόντων