Corina CREȚU
  • Corina
    CREȚU
  • Ρουμανία
  • Ημερομηνία γέννησης: 24 Ιούνιος 1967, Bucureşti

Πολιτικές ομάδες

  • 26.09.2005 / 31.12.2006 : Σοσιαλιστική Ομάδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Παρατηρήτρια
  • 01.01.2007 / 09.12.2007 : Σοσιαλιστική Ομάδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος
  • 10.12.2007 / 13.07.2009 : Σοσιαλιστική Ομάδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος
  • 14.07.2009 / 06.06.2012 : Ομάδα της Προοδευτικής Συμμαχίας των Σοσιαλιστών και Δημοκρατών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος
  • 07.06.2012 / 30.06.2014 : Ομάδα της Προοδευτικής Συμμαχίας των Σοσιαλιστών και Δημοκρατών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Αντιπρόεδρος
  • 01.07.2014 / 31.10.2014 : Ομάδα της Προοδευτικής Συμμαχίας των Σοσιαλιστών και Δημοκρατών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος

Εθνικά κόμματα

  • 01.01.2007 / 09.12.2007 : Partidul Social Democrat (Ρουμανία)
  • 10.12.2007 / 13.07.2009 : Partidul Social Democrat (Ρουμανία)
  • 14.07.2009 / 30.06.2014 : Partidul Social Democrat (Ρουμανία)
  • 01.07.2014 / 31.10.2014 : Partidul Social Democrat (Ρουμανία)

Αντιπρόεδρος

  • 20.07.2009 / 18.01.2012 : Επιτροπή Ανάπτυξης
  • 23.01.2012 / 30.06.2014 : Επιτροπή Ανάπτυξης

Αντιπρόεδρος

  • 01.07.2014 / 31.10.2014 : Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

Μέλος

  • 15.01.2007 / 30.01.2007 : Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων
  • 31.01.2007 / 09.12.2007 : Επιτροπή Ανάπτυξης
  • 15.03.2007 / 09.12.2007 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής
  • 10.12.2007 / 13.07.2009 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής
  • 10.12.2007 / 13.07.2009 : Επιτροπή Ανάπτυξης
  • 16.07.2009 / 19.07.2009 : Επιτροπή Ανάπτυξης
  • 16.09.2009 / 30.06.2014 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής
  • 08.10.2009 / 31.07.2011 : Ειδική επιτροπή για την χρηματοπιστωτική, οικονομική και κοινωνική κρίση
  • 19.01.2012 / 22.01.2012 : Επιτροπή Ανάπτυξης
  • 01.07.2014 / 31.10.2014 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 01.07.2014 / 31.10.2014 : Προεδρείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
  • 14.07.2014 / 31.10.2014 : Αντιπροσωπεία στην Κοινοβουλευτική Συνέλευση της Ένωσης για τη Μεσόγειο
  • 14.07.2014 / 31.10.2014 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το Ισραήλ

Αναπληρώτρια

  • 31.01.2007 / 09.12.2007 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 15.03.2007 / 09.12.2007 : Αντιπροσωπεία στην Επιτροπή Κοινοβουλευτικής Συνεργασίας ΕΕ-Μολδαβίας
  • 10.12.2007 / 13.07.2009 : Αντιπροσωπεία στην Επιτροπή Κοινοβουλευτικής Συνεργασίας ΕΕ-Μολδαβίας
  • 10.12.2007 / 13.07.2009 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 16.07.2009 / 18.01.2012 : Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων
  • 16.09.2009 / 30.06.2014 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το Ισραήλ
  • 19.01.2012 / 30.06.2014 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων
  • 08.07.2014 / 31.10.2014 : Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων
  • 14.07.2014 / 31.10.2014 : Αντιπροσωπεία στην Κοινοβουλευτική Επιτροπή Σταθεροποίησης και Σύνδεσης ΕΕ-Σερβίας

Παρατηρήτρια

  • 29.09.2005 / 31.12.2006 : Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων

Κοινοβουλευτικές δραστηριότητες στην Ολομέλεια – 7η κοινοβουλευτική περίοδος

Παρέμβαση(άσεις) στην ολομέλεια

428

Ευρωπαϊκό Έτος Ανάπτυξης (2015) (A7-0384/2013 - Charles Goerens)

03-04-2014 P7_CRE-REV(2014)04-03(9.13)

Υποχρέωση θεώρησης για υπηκόους τρίτων χωρών (A7-0104/2014 - Tanja Fajon)

27-02-2014 P7_CRE-REV(2014)02-27(13.6)

Κατάσταση στην Ουκρανία (συζήτηση)

26-02-2014 P7_CRE-REV(2014)02-26(13)

Ευρωπαϊκό Σώμα Εθελοντών Ανθρωπιστικής Βοήθειας (συζήτηση)

24-02-2014 P7_CRE-REV(2014)02-24(22)

Κατάσταση στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία (συζήτηση)

12-12-2013 P7_CRE-REV(2013)12-12(17.1)

Πρόγραμμα «Δικαιώματα και Ιθαγένεια» για την περίοδο 2014-2020 (A7-0397/2013 - Kinga Göncz)

10-12-2013 P7_CRE-REV(2013)12-10(10.2)

Αυτόνομες εμπορικές προτιμήσεις στη Δημοκρατία της Μολδαβίας (A7-0422/2013 - Iuliu Winkler)

10-12-2013 P7_CRE-REV(2013)12-10(10.3)

Μηχανισμός πολιτικής προστασίας (A7-0003/2013 - Elisabetta Gardini)

10-12-2013 P7_CRE-REV(2013)12-10(10.22)

Έκθεση(έσεις) ως εισηγητής

1

Έκθεση(έσεις) ως σκιώδης εισηγητής

3

Γνωμοδότηση(ήσεις) ως συντάκτης

5

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με την σεξουαλική εκμετάλλευση και πορνεία και τον αντίκτυπό τους στην ισότητα των φύλων

DEVE
03-12-2013 DEVE_AD(2013)519580

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με τις γυναίκες με αναπηρία

DEVE
18-09-2013 DEVE_AD(2013)513125

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με τη φυλοκτονία: οι "απολεσθείσες" γυναίκες;

DEVE
28-05-2013 DEVE_AD(2013)510797

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με την κατάσταση των γυναικών στην Βόρεια Αφρική

DEVE
23-01-2013 DEVE_AD(2013)500541

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με μεταναστευτικά ρεύματα που οφείλονται στην αστάθεια: πεδίο εφαρμογής και ρόλος της εξωτερικής πολιτικής της ΕΕ

DEVE
04-03-2011 DEVE_AD(2011)454664

Γνωμοδότηση(ήσεις) ως σκιώδης συντάκτης

3

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με την ετήσια έκθεση για τα ανθρώπινα δικαιώματα στον κόσμο για το 2010 και την πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης επί του θέματος, συμπεριλαμβανομένων των επιπτώσεών της στην στρατηγικής σημασίας πολιτική της ΕΕ στον τομέα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων

DEVE
01-03-2012 DEVE_AD(2012)478546

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με την κατάσταση των γυναικών στον πόλεμο

DEVE
08-11-2011 DEVE_AD(2011)472333

ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ σχετικά με τη μελλοντική πολιτική διεθνών επενδύσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης

DEVE
08-02-2011 DEVE_AD(2011)456806

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος

45

Κοινή πρόταση ψηφίσματος σχετικά με τις πρόσφατες βιαιοπραγίες στο Ιράκ

09-10-2013 RC-B7-0446/2013

  Motion for a resolution on recent violence in Iraq

07-10-2013 B7-0458/2013

Σημ. Η συγκεκριμένη πρόταση ψηφίσματος είναι διαθέσιμη μόνο στη γλώσσα του πρωτοτύπου

  Motion for a resolution on recent cases of violence and persecution against Christians, notably in Maaloula (Syria), Peshawar (Pakistan) and the case of Pastor Saeed Abedini (Iran)

07-10-2013 B7-0450/2013

Σημ. Η συγκεκριμένη πρόταση ψηφίσματος είναι διαθέσιμη μόνο στη γλώσσα του πρωτοτύπου

Κοινή πρόταση ψηφίσματος σχετικά με την κατάσταση στη Νιγηρία

03-07-2013 RC-B7-0344/2013

  Motion for a resolution on the situation in Nigeria

01-07-2013 B7-0353/2013

Σημ. Η συγκεκριμένη πρόταση ψηφίσματος είναι διαθέσιμη μόνο στη γλώσσα του πρωτοτύπου

Κοινή πρόταση ψηφίσματος σχετικά με την κατάσταση στην Αίγυπτο

13-03-2013 RC-B7-0095/2013

Πρόταση ψηφίσματος σχετικά με την κατάσταση στην Αίγυπτο

06-03-2013 B7-0100/2013

Κοινή πρόταση ψηφίσματος σχετικά με τη βία κατά των γυναικών στην Ινδία

16-01-2013 RC-B7-0028/2013

  Motion for a resolution on Violence against women in India

14-01-2013 B7-0037/2013

Σημ. Η συγκεκριμένη πρόταση ψηφίσματος είναι διαθέσιμη μόνο στη γλώσσα του πρωτοτύπου

Γραπτή(ές) δήλωση(ώσεις)

5

Γραπτή δήλωση σχετικά με την ηπατίτιδα Β και C

18-11-2013 P7_DCL(2013)0023 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Silvia-Adriana ȚICĂU , Daciana Octavia SÂRBU , Cătălin Sorin IVAN , Claudiu Ciprian TĂNĂSESCU , Corina CREȚU , Marc TARABELLA , Adam GIEREK , Anna ROSBACH , Maria Da Graça CARVALHO , Françoise GROSSETÊTE , Antonyia PARVANOVA

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 18-11-2013
Λήξη προθεσμίας : 18-02-2014
Αριθμός υπογραφόντων : 96 - 18-02-2014

Γραπτή δήλωση σχετικά με τις επιπτώσεις των δραστηριοτήτων των εταιριών πετρελαίου επί του περιβάλλοντος, της υγείας και της ανάπτυξης στην Αφρική

12-03-2012 P7_DCL(2012)0008 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Claudiu Ciprian TĂNĂSESCU , Corina CREȚU , Michèle STRIFFLER , Ελένη ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 12-03-2012
Λήξη προθεσμίας : 14-06-2012
Αριθμός υπογραφόντων : 107 - 14-06-2012

Γραπτή δήλωση σχετικά με τις συνθήκες διαβίωσης των μονογονικών οικογενειών στα κράτη μέλη της ΕΕ κατά την περίοδο της οικονομικής κρίσης

14-06-2010 P7_DCL(2010)0048 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Rovana PLUMB , Viorica DĂNCILĂ , Corina CREȚU , Daciana Octavia SÂRBU , Silvia-Adriana ȚICĂU

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 14-06-2010
Λήξη προθεσμίας : 14-10-2010
Αριθμός υπογραφόντων : 71 - 15-10-2010

Γραπτή δήλωση σχετικά με την παροχή βοήθειας στους νέους και ηλικιωμένους Ευρωπαίους για εξεύρεση εργασίας

05-05-2010 P7_DCL(2010)0039 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Corina CREȚU , Daciana Octavia SÂRBU , Sir Graham WATSON

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 05-05-2010
Λήξη προθεσμίας : 09-09-2010
Αριθμός υπογραφόντων : 81 - 09-09-2010

Γραπτή δήλωση σχετικά με την άρση των περιορισμών που αφορούν την απασχόληση για τους πολίτες των νέων κρατών μελών της ΕΕ

19-04-2010 P7_DCL(2010)0023 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Corina CREȚU , Daciana Octavia SÂRBU , Ioan ENCIU , Evgeni KIRILOV , Iliana IVANOVA

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 19-04-2010
Λήξη προθεσμίας : 09-09-2010
Αριθμός υπογραφόντων : 81 - 09-09-2010

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις)

125

  VP/HR - European Union response in view of the situation in Transnistria

24-03-2014 P-003562/2014 Επιτροπή

  VP/HR - Human rights violations resulting from Turkey's so-called Internet reform

14-02-2014 P-001688/2014 Επιτροπή

  The social integration of Romanian immigrants

29-01-2014 E-000907/2014 Επιτροπή

  The first step in reconstructing Social Europe must be job creation for young people

11-07-2013 E-008403/2013 Επιτροπή

  Natural disasters

11-07-2013 E-008402/2013 Επιτροπή

  Measures for combating tax evasion in the European Union

25-04-2013 E-004641/2013 Συμβούλιο

  Impact of an ageing population

25-04-2013 E-004640/2013 Επιτροπή

  Tackling unemployment in the EU

19-04-2013 E-004446/2013 Επιτροπή

Κοινοβουλευτικές δραστηριότητες στην ολομέλεια, 6η κοινοβουλευτική περίοδος

Παρέμβαση(άσεις) στην ολομέλεια

37

Τα δικαιώματα των γυναικών στο Αφγανιστάν

24-04-2009 P6_CRE(2009)04-24(5.1)

Υποστήριξη του Ειδικού Δικαστηρίου για τη Σιέρρα Λεόνε

24-04-2009 P6_CRE(2009)04-24(5.2)

Κατάσταση στη Δημοκρατία της Μολδαβίας (συζήτηση)

23-04-2009 P6_CRE(2009)04-23(15)

Εκπαίδευση των παιδιών των μεταναστών (συνοπτική παρουσίαση)

01-04-2009 P6_CRE(2009)04-01(21)

Η κατάσταση των διατλαντικών σχέσεων μετά τις Αμερικανικές εκλογές (συζήτηση)

25-03-2009 P6_CRE(2009)03-25(7)

Πολυγλωσσία: πλεονέκτημα για την Ευρώπη και κοινή δέσμευση (σύντομη παρουσίαση)

23-03-2009 P6_CRE(2009)03-23(25)

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος

1

Γραπτή(ές) δήλωση(ώσεις)

4

Γραπτή δήλωση σχετικά με μέτρα προκειμένου να σταματήσουν οι πράξεις ξενοφοβίας, ρατσισμού και διακρίσεων εις βάρος Ρουμάνων στην Ιταλία

23-03-2009 P6_DCL(2009)0040 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Daciana Octavia SÂRBU , Corina CREȚU , Ioan Mircea PAŞCU

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 23-03-2009
Λήξη προθεσμίας : 07-05-2009
Αριθμός υπογραφόντων : 30 - 08-05-2009

Γραπτή δήλωση σχετικά με την καταχρηστική αφαίρεση της ιδιοκτησίας πολλών ρουμάνων πολιτών μετά την εφαρμογή μιας εσφαλμένης νομοθεσίας περί του νομικού καθεστώτος της ιδιοκτησίας

12-01-2009 P6_DCL(2009)0002 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Victor BOŞTINARU , Daciana Octavia SÂRBU , Adrian SEVERIN , Corina CREȚU

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 12-01-2009
Λήξη προθεσμίας : 14-04-2009
Αριθμός υπογραφόντων : 21 - 15-04-2009

Γραπτή δήλωση σχετικά με την παράνομη διακίνηση γυναικών στην Ευρωπαϊκή Ένωση με σκοπό την πορνεία

10-03-2008 P6_DCL(2008)0018 Άκυρη

Λεπτομέρειες

Corina CREȚU , Gabriela CREȚU , Mary HONEYBALL , Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ , Elena VALENCIANO

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 10-03-2008
Λήξη προθεσμίας : 19-06-2008
Αριθμός υπογραφόντων : 189 - 19-06-2008

Γραπτή δήλωση σχετικά με την ανάγκη λήψης μέτρων για την προστασία ενός απειλούμενου ιστορικού μνημείου, του ρουμανικού καθεδρικού ναού του Αγίου Ιωσήφ (Sfântul Iosif) στο Βουκουρέστι (Ρουμανία)

21-05-2007 P6_DCL(2007)0054 Εγκριθείσα

Λεπτομέρειες

Adrian SEVERIN , Daciana Octavia SÂRBU , Silvia CIORNEI , Radu PODGOREAN , Corina CREȚU

Ημερομηνία έναρξης διαδικασίας υπογραφής : 21-05-2007
Λήξη προθεσμίας : 27-09-2007
Ημερομηνία έγκρισης : 11-10-2007
Κείμενα που εγκρίθηκαν (με κατάσταση των προσυπογραφόντων) : P6_TA(2007)0435
Αριθμός υπογραφόντων : 424 - 27-09-2007

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις)

14

Ξενοφοβία και διακρίσεις κατά των ρουμάνων πολιτών στην Ιταλία

23-02-2009 E-1384/2009 Επιτροπή

Μείωση των πόρων που διατίθενται για την ανάπτυξη λόγω της χρηματοοικονομικής κρίσης

24-10-2008 E-5944/2008 Επιτροπή

Ικανότητα της Επιτροπής να συνδράμει τη Ρουμανία ύστερα από τις πλημμύρες αυτού του καλοκαιριού

28-08-2008 E-4748/2008 Επιτροπή

Καταπολέμηση της σχολικής βίας

22-04-2008 E-2559/2008 Επιτροπή

Δηλώσεις (7η Κοινοβουλευτική περίοδος)

Δήλωση των οικονομικών συμφερόντων