Jean-Maurice DEHOUSSE : 5η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 16-09-1999 / 13-05-2001 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Μέλος
  • 14-05-2001 / 19-07-2004 : Ομάδα του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος - Αντιπρόεδρος

Εθνικά κόμματα 

  • 16-09-1999 / 19-07-2004 : Parti socialiste (Βέλγιο)

βουλευτές 

  • 04-10-1999 / 14-01-2002 : Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Εσωτερικής Αγοράς
  • 06-10-1999 / 14-01-2002 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ιαπωνία
  • 13-12-2000 / 29-11-2001 : Προσωρινή επιτροπή για την ανθρώπινη γενετική και τις άλλες νέες τεχνολογίες της σύγχρονης ιατρικής
  • 17-01-2002 / 19-07-2004 : Επιτροπή Συνταγματικών Υποθέσεων
  • 07-02-2002 / 19-07-2004 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Ιαπωνία

Αναπληρωτής 

  • 29-09-1999 / 14-01-2002 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής, Μεταφορών και Τουρισμού
  • 17-01-2002 / 19-07-2004 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής, Μεταφορών και Τουρισμού
  • 20-11-2003 / 21-04-2004 : Προσωρινή επιτροπή για τη βελτίωση της ασφάλειας στη θάλασσα

all-activities 

Συνεισφορές στις συζητήσεις της ολομέλειας 
Ομιλίες στην ολομέλεια και γραπτές δηλώσεις σχετικά με συζητήσεις στην ολομέλειας Άρθρα 204 και 171 παράγραφος 11

Πρόταση(άσεις) ψηφίσματος 
Οι βουλευτές μπορούν να υποβάλλουν ατομικές προτάσεις ψηφίσματος για θέματα που εμπίπτουν στη σφαίρα των δραστηριοτήτων της ΕΕ. Οι προτάσεις αυτές διαβιβάζονται στην αρμόδια επιτροπή προς εξέταση. Άρθρο 143 του Κανονισμού

Κοινοβουλευτική(ές) ερώτηση(ήσεις) 
Ερωτήσεις με αίτημα προφορικής απάντησης ακολουθούμενης από συζήτηση μπορεί να υποβληθούν από επιτροπή, πολιτική ομάδα ή τουλάχιστον το 5% των βουλευτών που απαρτίζουν το Κοινοβούλιο. Οι αποδέκτες είναι άλλα όργανα της ΕΕ. Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφασίζει αν οι ερωτήσεις θα εγγραφούν στο τελικό σχέδιο ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης της Ολομέλειας και με ποια σειρά. Άρθρο 128 του Κανονισμού