Alan R. TYRRELL : 1η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Ομάδα των Ευρωπαίων Δημοκρατών - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Conservative and Unionist Party (Ηνωμένο Βασίλειο)

βουλευτές 

  • 20-07-1979 / 10-07-1980 : Επιτροπή Κανονισμού και Αναφοπών
  • 20-07-1979 / 23-07-1984 : Νομική Επιτροπή
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Αυστρία