Carlo RIPA DI MEANA : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 12-07-1998 : Ομάδα των Πρασίνων στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - Μέλος
  • 13-07-1998 / 19-07-1999 : Συνομοσπονδιακή Ομάδα της Ευρωπαϊκής Ενωτικής Αριστεράς/Αριστερά των Πρασίνων των Βορείων Χωρών - Μέλος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 12-07-1998 : Federazione dei Verdi (Ιταλία)
  • 13-07-1998 / 19-07-1999 : Sinistra Verde (Ιταλία)

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Πολιτισμού, Νεότητας, Παιδείας και Μέσων Ενημέρωσης
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Δημοκρατία της Τσεχίας, τη Σλοβακία και τη Σλοβενία
  • 11-10-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Δημοκρατίας της Τσεχίας
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Πολιτισμού, Νεότητας, Παιδείας και Μέσων Ενημέρωσης
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Δημοκρατίας της Τσεχίας

Αναπληρωτής 

  • 21-07-1994 / 13-11-1995 : Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημοσίας Υγείας και Προστασίας των Καταναλωτών
  • 14-11-1995 / 15-01-1997 : Επιτροπή Αλιείας
  • 16-01-1997 / 12-07-1998 : Επιτροπή Αλιείας
  • 16-01-1997 / 12-07-1998 : Υποεπιτροπή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου