Vassilis EPHREMIDIS : 4η Κοινοβουλευτική περίοδος 

Πολιτικές ομάδες 

  • 19-07-1994 / 05-01-1995 : Συνομοσπονδιακή Ομάδα της Ευρωπαϊκής Ενωτικής Αριστεράς - Αντιπρόεδρος
  • 06-01-1995 / 19-07-1999 : Συνομοσπονδιακή Ομάδα της Ευρωπαϊκής Ενωτικής Αριστεράς/Αριστερά των Πρασίνων των Βορείων Χωρών - Αντιπρόεδρος

Εθνικά κόμματα 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Ελλάδα)

Αντιπρόεδρος 

  • 30-01-1997 / 13-10-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Καζακστάν, Κιργιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Τουρκμενιστάν και τη Μ
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Καζακστάν, Κιργιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Τουρκμενιστάν και τη Μ
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Καζακστάν, Κιργιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Τουρκμενιστάν και τη Μ

βουλευτές 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Κανονισμού, Ελέγχου της Εντολής και Ασυλιών
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία
  • 11-10-1995 / 15-01-1997 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Βουλγαρίας
  • 16-01-1997 / 30-01-1997 : Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Καζακστάν, Κιργιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Τουρκμενιστάν και τη Μ
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Περιφερειακής Πολιτικής
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Κανονισμού, Ελέγχου της Εντολής και Ασυλιών
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕE-Τουρκίας

Αναπληρωτής 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων, Ασφάλειας και Αμυντικής Πολιτικής
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Υποεπιτροπή για την Ασφάλεια και τον Αφοπλισμό
  • 05-03-1997 / 19-07-1999 : Επιτροπή Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου