Jana ŽITŇANSKÁ
 • Jana
  ŽITŇANSKÁ
 • European Conservatives and Reformists Group
 • Member of the Bureau
 • Slovakia NOVA
 • Date of birth: 14 May 1974, Bratislava

Vice-Chair

 • FEMM Committee on Women's Rights and Gender Equality

Member

 • EMPL Committee on Employment and Social Affairs
 • DMAG Delegation for relations with the Maghreb countries and the Arab Maghreb Union
 • DMED Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean

Most recent activities

OPINION on Women’s Economic Empowerment in the Private and Public Sectors in the EU

EMPL
23-06-2017 EMPL_AD(2017)601266
 • Každý siedmy Európan je opatrovateľom. Za symbolickú podporu alebo dokonca v mnohých prípadoch úplne zadarmo sa stará o blízku osobu: dieťa, rodiča, osobu so zdravotným postihnutím. Ak by sa všetci títo ľudia zo dňa na deň rozhodli preniesť starostlivosť na štát, celý sociálny systém by skolaboval. Navyše počet ľudí odkázaných na pomoc stále pribúda. Je preto najvyšší čas, aby sa konečne začali prijímať také opatrenia, aby títo opatrovatelia, ktorí často čelia chudobe, dostávali primeranú podporu zo stany štátu - finančnú ako aj v podobe podporných služieb.
  29/06/2017 11:29 - facebook
 • Opäť raz veľmi inšpiratívne stretnutie s Maximom Pekkipom, projektovým manažérom francúzskej organizácie Crésus, ktorú som mala možnosť aj osobne navštíviť v Štrasburgu. Organizácia Crésus pozostáva z odborníkov v párvnej či finančnej oblasti, ktorí väčšinou pracujú na dobrovoľníckej báze a pomáhajú ľuďom ohrozeným nadmernými dlhmi. Táto organizácia je skvelým príkladom toho, že keď sa chce, všetko ide. Som rada, že sme sa s Maximom dohodli na ďalšej spolupráci a dúfam, že aj s jeho pomocou sa nám podarí zlepšiť finančnú gramotnosť na Slovensku a prispieť k zavedeniu veľmi potrebnej siete bezplatných poradní.
  28/06/2017 18:19 - facebook
 • Som presvedčená, že popri témach ako bezpečnosť či rast ekonomiky je veľmi dôležité nezabúdať na to, že byspelosť spoločnosti sa meria aj podľa toho, ako sa dokáže postarať o tých svojich obyvateľov, ktorí sú na pomoc najviac odkázaní. Aj preto som pripomienkovala pracovný program Komisie na budúci rok a požiadala ju, aby medzi priority zahrnula zlepšovanie podmienok pre opatrovateľky ako aj podporu inkluzívneho vzdelávania.
  27/06/2017 19:03 - facebook
 • Moja prvá tohtoročná skupina návštevníkov v Štrasburgu. Opäť raz zo všetkých kútov Slovenska, študenti zapojení do projektu Nenápadní hrdinovia, žiaci z Teach for Slovakia, debatéri, výhercovia súťaží, členovia združenia Paľikerav a ďalší skvelí ľudia. Som rada, že sa im v Štrasburgu páčilo :)
  26/06/2017 07:37 - facebook
 • Hoci súčasné ministerstvo školstva proklamuje, že ide robiť najväčšiu reformu vo vzdelávaní za ostatných 25 rokov pričom opakovane vo svojich vyhláseniach skloňuje slovo "inklúzia", konkrétne kroky vôbec nenasvedčujú tomu, že ministerstvo reálne vníma a chápe potreby deti so zdravotným postihnutím resp. so špecifickými potrebami. Nedávne neschválenie nárokovateľnosti asistenta učiteľa je len vrcholom ľadovca. Čoraz častejšie sa hovorí aj o rušení centier špeciálno pedagogického poradenstva (ministerstvo má už dokonca aj analýzu, ktorá toto "zadanie" premieňa na drobné a ponúka "argumenty" prečo tak urobiť). Verím, že nakoniec k tomu nedojde, lebo to by znamenalo vážne poškodenie záujmov detí so zdravotným postihnutím. Je tu však aj ďalšia vec - rozhodnutie ministerstva školstva, ktoré by už malo začať platiť, a síce zákaz pre deti písať ináč než spojitým písmom. Možno sa to niektorým zdá byť banalita, ale verte mi, že nie je. Mnohé deti s rôznymi poruchami si práve vďaka písmu, ktoré nesie názov Comenia skcipt ľahko osvojili písanie. Okrem toho, že aj oni vďaka tomu zažili pocit úspechu, mohli následne svoju eneregiu venovať získavaniu iných zručností. Navyše toto písmo je naozaj veľmi pekné a čo viac, je čitateľné! (Viď fotka). Fakt tomu nerozumiem, prečo ministerstvo musí hádzť polená pod nohy tým, ktorí už aj tak dnes dostávajú od tohto štátu len minimálnu podporu. Ak by ste chceli aj vy prispieť k tomu, že spomínané písmo Comenia script bude aj naďalej možné slobodne používať na školách, podpíšte túto petíciu. Ja som už tak urobila. http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=914458
  25/06/2017 08:52 - facebook
 • Jedným z najvážnejších problémov, ktorým musia čeliť mladí ľudia, je nezamestnanosť. Pomocnú ruku v tomto smere vedia podať eurofondy podporou vzniku pracovného miesta alebo zabezpečenia ďalšieho vzdelávania. Tento týždeň sme na výbore pre sociálne veci diskutovali ako čo najlepšie využiť tieto prostriedky, aby sa mladým ľuďom skutočne pomohlo.
  24/06/2017 08:58 - facebook

Contacts

Bruxelles

 • Parlement européen
  Bât. Willy Brandt
  04M073
  60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
  B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

 • Parlement européen
  Bât. Louise Weiss
  T11069
  1, avenue du Président Robert Schuman
  CS 91024
  F-67070 Strasbourg Cedex

Postal address

 • European Parliament
  Rue Wiertz
  Willy Brandt 04M073
  1047 Brussels