Peter LUNDGREN
  • Peter
    LUNDGREN
  • Europe of Freedom and Direct Democracy Group
  • Vice-Chair
  • Sweden Sverigedemokraterna
  • Date of birth: 2 February 1963, Bjuv

Member

  • TRAN Committee on Transport and Tourism
  • D-US Delegation for relations with the United States
  • D-CA Delegation for relations with Canada

Substitute

  • AGRI Committee on Agriculture and Rural Development
  • DANZ Delegation for relations with Australia and New Zealand

Most recent activities

Order of business

01-02-2017 P8_CRE-PROV(2017)02-01(11)

Conclusions of the European Council meeting of 15 December 2016

18-01-2017 P8_CRE-PROV(2017)01-18(14)

Conclusions of the European Council meeting of 15 December 2016 (2)

18-01-2017 P8_CRE-PROV(2017)01-18(14)

Contacts

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    07H353
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Winston Churchill
    M03064
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postal address

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 07H353
    1047 Brussels