Stefano MAULLU
  • Stefano
    MAULLU
  • Group of the European People's Party (Christian Democrats)
  • Member
  • Italy Forza Italia
  • Date of birth: 15 March 1962, Milano

Member

  • CULT Committee on Culture and Education
  • D-RU Delegation to the EU-Russia Parliamentary Cooperation Committee

Substitute

  • JURI Committee on Legal Affairs
  • DACP Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly

Most recent activities

EU relations with Tunisia in the current regional context (A8-0249/2016 - Fabio Massimo Castaldo)

14-09-2016 P8_CRE-PROV(2016)09-14(10.7)

Written declaration on broadband regulation

12-09-2016 P8_DCL(2016)0091 Ongoing

Details

Michela GIUFFRIDA , Andrea COZZOLINO , Stefano MAULLU , Salvatore CICU , Alfred SANT , Raffaele FITTO , Marlene MIZZI , Takis HADJIGEORGIOU , Theodoros ZAGORAKIS , Eric ANDRIEU , Patricija ŠULIN

Date opened : 12-09-2016
Lapse date : 12-12-2016
Number of signatories : 16 - 29-09-2016

Written declaration on the need to keep Russia as a strategic partner of the EU

12-09-2016 P8_DCL(2016)0064 Ongoing

Details

Mario BORGHEZIO , Mara BIZZOTTO , Matteo SALVINI , Lorenzo FONTANA , Dario TAMBURRANO , Stefano MAULLU , Dominique BILDE , Alessandra MUSSOLINI , Marie-Christine ARNAUTU , Aldo PATRICIELLO , Mireille D'ORNANO

Date opened : 12-09-2016
Lapse date : 12-12-2016
Number of signatories : 22 - 29-09-2016

Contacts

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    10E169
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T10048
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex