Jordi SOLÉ
  • Jordi
    SOLÉ
  • Group of the Greens/European Free Alliance
  • Member
  • Spain Esquerra Republicana de Catalunya
  • Date of birth: 26 October 1976, Caldes de Montbui

Political groups

  • 03.01.2017 ... : Group of the Greens/European Free Alliance - Member

National parties

  • 03.01.2017 ... : Esquerra Republicana de Catalunya (Spain)

Member

  • 19.01.2017 ... : Committee on Foreign Affairs
  • 19.01.2017 ... : Committee on Budgets
  • 01.02.2017 ... : Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee

Substitute

  • 19.01.2017 ... : Subcommittee on Human Rights
  • 19.01.2017 ... : Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean
  • 19.01.2017 ... : Committee on Women's Rights and Gender Equality
  • 19.01.2017 / 13.12.2017 : Committee of Inquiry to investigate alleged contraventions and maladministration in the application of Union law in relation to money laundering, tax avoidance and tax evasion
  • 14.03.2018 ... : Special committee on financial crimes, tax evasion and tax avoidance

Contacts

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    04F266
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T05057
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postal address

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 04F266
    1047 Bruxelles