Ian HUDGHTON
  • Ian
    HUDGHTON
  • Group of the Greens/European Free Alliance
  • Member
  • United Kingdom Scottish National Party
  • Date of birth: 19 September 1951, Forfar

Member

  • PECH Committee on Fisheries
  • D-JP Delegation for relations with Japan

Substitute

  • ECON Committee on Economic and Monetary Affairs
  • D-US Delegation for relations with the United States

Most recent activities

State of the Union (debate)

14-09-2016 P8_CRE-PROV(2016)09-14(7)

European Structural and Investment Funds

11-08-2016 E-006242/2016
  • Congratulations to Montrose Branch SNP on 50th anniversary. @MairiEvans @mikeweirsnp @theSNP https://t.co/m1jrywqZPr
    03/12/2016 21:23 - twitter
  • RT @SNPbrussels: Happy St Andrews Days folks! https://t.co/kzjzN7R0vk
    30/11/2016 11:22 - twitter
  • RT @SP_European: Catch up with the latest developments in Europe with our #SPICeBrexitWeekly https://t.co/n7TtuV6Opm #brexit…
    29/11/2016 19:03 - twitter
  • RT @JoeFitzSNP: Congratulations Brenda https://t.co/KzPaX4qwyi
    29/11/2016 16:56 - twitter
  • RT @eliz_lloyd: Read: Nicola Sturgeon's historic address to the Seanad https://t.co/CGeFukqOQ5
    29/11/2016 15:58 - twitter

Contacts

Bruxelles

  • Parlement européen
    Bât. Altiero Spinelli
    04F353
    60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
    B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg

  • Parlement européen
    Bât. Louise Weiss
    T05049
    1, avenue du Président Robert Schuman
    CS 91024
    F-67070 Strasbourg Cedex

Postal address

  • European Parliament
    Rue Wiertz
    Altiero Spinelli 04F353
    1047 Brussels